Hamász-ügynökök az ENSZ-ben?

Izrael bécsi nagykövete szerint az ENSZ Gázai övezetben tevékenykedő szervezetét Hamász-ügynökök vonták ellenőrzésük alá. Az izraeli légierő röplapokon figyelmezteti a palesztinokat, hogy számíthatnak még támadásra bőven.

Izrael új fázist indít a terror eleni háborúban és fokozza a hadműveleteket, amelyek már több mint 800 palesztin áldozatot követeltek. Az izraeli hadsereg szerint a szombaton terjesztett röplapok "általános figyelmeztetésül" szolgálnak.

A szombati támadásokban 15 szélsőséges palesztinnal végeztek az izraeli egységek. Közöttük van a Hanász egyik parancsnoka, Amír Manszi, akit Izrael felelőssé tesz az ellene irányuló rakétatámadásokért. Az elmúlt két hét talán legcsendesebb éjszakája után hajnalban ismét palesztin rakéták hullottak Dél-Izraelre.

Az izraeli légierő ere válaszul 40 célpontra mért csapást, - tíz rakétaindító állásra, fegyverraktárakra és csempészalagutakra. Gázavárosban több helyről is fekete füstfelhő emelkedik az ég felé.

Bár a palesztin halálos áldozatok közel fele az ENSZ szerint civil, Izrael azzal védi ki az ezzel kapcsolatos bírálatokat, hogy a Hamász élő pajzsként használja őket. Szakértői becslések szerint a Hamász mintegy 300 emberét veszítette el.

Dzsebalíja városában egy család kilenc tagját - köztük két nőt és két gyermeket - ölt meg egy kertbe csapódó tanklövedék. Izraeli részről 13 halottja van a két hete tartó offenzívának. Négy civil életét palesztin rakéták oltották ki, a többi a Gázai övezetben elesett katona.

A Hamász beszivárgott az ENSZ-be?

Dan Ashbel a profil című osztrák hírmagazinnak adott nyilatkozatában azt állította, hogy a világszervezet segélyszervében (UNRWA) a radikális iszlamista palesztin szervezet munkatársai dolgoznak. Ők "olyanok között osztják el a segélyszállítmányokat, akik hűségesek a Hamászhoz.

"A Hamász ezt a segélyszervezet is kisajátította, és fegyverként használja saját népe ellen" - fogalmazott a nagykövet.

A diplomata felidézte a keddi légitámadást, amelynek során az izraeli légierő egy ENSZ-iskolát vet célba a Gázai övezetben. A támadásban 43 ember halt meg. Ashbel feltételezése szerint a rakéta azért irányult az iskola ellen, mert "alatta a Hamász fegyverraktárt rendezett be".

Küldöttség Egyiptomban

Mindeközben Hamász-küldöttség érkezett szombaton Egyiptomba, hogy tisztázza a Hoszni Mubarak elnök által javasolt gázai tűzszüneti terv részleteit.

A négytagú delegáció, amely a rafahi határátkelőn lépett be az országba, a helyszínen csatlakozik a palesztin iszlamista mozgalom politikai irodájának damaszkuszi száműzetésben élő képviselőihez. A nap folyamán Omar Szulejmánnal, az egyiptomi titkosszolgálat vezetőjével folytatnak megbeszéléseket.

Musza Abu Marzuk, a Hamász politikai irodájának második számú vezetője pénteken leszögezte: a Hamász nem fogad el olyan tűzszünetet, amely nem rendelkezik a Gázai övezettel szembeni izraeli blokád feloldásáról.

Abbász tűzszünetet szorgalmaz

Az iszlamista szervezet delegációja mellett Mahmúd Abbász elnök is Kairóba érkezett. A Palesztin Hatóság elnöke a válság rendezéséről tárgyal az egyiptomi vezetőkkel.

Abbász szerint Izraelnek el kell fogadnia a Gázai övezetre vonatkozó, egyiptomi ihletésű tűzszüneti tervet, ellenkező esetben a zsidó államot terheli a felelősség a háborúért.

Abbász elnök szombati Kairói sajtókonferenciáján azt követelte, hogy vezényeljenek nemzetközi békefenntartó erőt a Gázai övezetbe. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az övezetet ellenőrzése alatt tartó Hamász képes lesz "habozás nélkül" a tűzszüneti megállapodásra.

A palesztin elnök Hoszni Mubarakkal folytatott megbeszélése után kijelentette: egyetértettek abban, hogy nemzetközi jelenlétet akarnak a Gázai övezetben, és elfogadnák azt Ciszjordániában is, de semmiképpen sem az Egyiptom és a Gázai övezet közötti határon. Damaszkuszi száműzetésben élő vezetője, Háled Mesaal nyilatkozata szerint a Hamász elutasítja a gázai nemzetközi békefenntartók jelenlétére vonatkozó elképzelést.

Az egyiptomi fővárosban közvetít Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, aki hangoztatta, Berlin munkatervet akar a Gázai-övezetre vonatkozó fegyvernyugvás érdekében. A tárcavezető először Mubarakkal, majd Abbásszal tárgyal a lehetséges tűzszünetről, ezután pedig Izraelbe utazik tovább.

Washington kiáll Izrael mellett

Az Egyesült Államok kongresszusának alsóháza Izrael gázai övezeti katonai műveleteit támogató határozatot fogadott el pénteken.

A képviselőház felszólította a Hamászt a zsidó állam területét célzó rakétatámadások leállítására és terrorista infrastruktúra felszámolására, valamint arra, hogy ismerje el Izrael Állam jogát a létezésre.

Az Egyesült Államok kongresszusának alsóháza szorgalmazta a civilek megvédését, és részvétét fejezte ki az ártatlan palesztin és izraeli áldozatoknak és családjaiknak. A határozatban sürgették a Gázai övezetben kialakult súlyos humanitárius helyzet gyors és felelősségteljes kezelését is.

Barack Obama nem tárgyal a Hamásszal - jelentette be később a leendő elnök átmeneti stábjából kiszivárogtatott információk nyomán a Fox News, cáfolva a brit Guardiant, amely szerint titkosszolgálati csatornákon keresztül Washington kész a kapcsolatfelvételre a radikális palesztin szervezettel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.