Halálbüntetést kértek a coloradói ámokfutóra
Halálbüntetést kért hétfőn Arapahoe megye ügyészi hivatala James Holmesra, arra az ámokfutóra, aki tavaly július 20-án tizenkét embert megölt, 58-at pedig megsebesített, amikor lőni kezdett a denveri Aurora egyik mozijában, a legutóbbi Batman-film, A sötét lovag: Felemelkedés premierjén. Az ügyészség annak ellenére döntött a halálbüntetés mellett, hogy Holmes pár napja vádalkut ajánlott, vagyis hogy hajlandó bűnösnek vallani magát és börtönben tölteni az élete hátralévő részét, ha nem akarják kivégezni.
A helyi idő szerint hétfő reggel tartott meghallgatás még csak pár perce kezdődött el, amikor George Brauchler kerületi ügyész azt mondta, „az igazság a halál”. Amíg Holmes rezzenéstelenül fogadta a bejelentést, édesanyja, Arlene, és édesapja, Robert remegve ölelkezett össze a tárgyalóteremben. Brauchler elmondása szerint az ügyészi hivatal megkérdezte az áldozatok hozzátartozóit és a több száz érintett embert, ami segített a döntésben.
A korábbi várakozások szerint Holmes védelmének beszámíthatatlanságra kellett volna hivatkoznia, ami után a 25 éves Holmes – Coloradói Egyetem korábbi doktori hallgatója – hajlandó elmeorvosi vizsgálatnak alávetni magát. Arról, hogy védencük beszámítható-e vagy sem, az ügyvédek nyolc hónap után sem tudtak dönteni, ezért az időhúzást elkerülendő márciusban maga William Sylvester bíró nyújtott be ártatlansági kérelmet a vádlott nevében.
Holmes két hónapon át tervezgette a merényletet. Folyamatosan, vásárolta a muníciót, legálisan több fegyvert is vett, szemmel láthatóan arra törekedve, hogy mindenkit eltegyen láb alól, aki az útjába áll. A moziba éjjel tetőtől talpig feketében ment be: a lábszárvédőn és a golyóálló mellényen kívül volt rajta szuszpenzor és gázmaszk is. Könnygázgránáttal nyitott, majd az AR-15 típusú gépkarabélyból, fűrészelt csövű fegyveréből és két 40-es kaliberű revolverből álló arzenáljával válogatás nélkül tüzelt a nézőkre. Volt, akit Holmes a szomszéd teremben, a kartonfalat átlőve sebesített meg; a szemtanúk egy része később azt nyilatkozta, sokan először azt hitték, hogy a támadás csak a film része, majd páni félelemben, a füstben és a sötétben vaksin tapogatózva menekülni kezdtek. Holmes legfiatalabb halálos áldozata mindössze hatéves volt.
Az ámokfutót nem sokkal később, a mozi parkolójában fogták el. Az ABC News szerint azt mondta, ő Joker a Batmanből, majd utalt arra, utalt arra, hogy otthonában robbanószerek vannak. Emiatt a hatóságok lezárták és evakuálták a lakás környéket. Kamerával felszerelt robotokkal vizsgálták meg a harmadik emeleti lakást. Lapzártánkig annyit közölt a rendőrség: „egy egész sor” bonyolult robbanószerkezetet találtak, amelyeket napokig tartott hatástalanítani.
Holmes San Diegóban nőtt fel, ahol családja mindmostanáig lakik, és az átlagos fehér középosztálybeli fiatalok életét élte azon kívül, hogy kitűnő tanuló volt, és ösztöndíjasként végzett a Kaliforniai Egyetem (Riverside) idegtudományi szakán. „A legjobb volt a legjobbak között” – mondta kutatói tehetségéről Timothy P. White, az egyetem rektora. Coloradóban Holmes 2011-ben iratkozott be az egyetem idegtudományi doktori képzésére, amely mellé fizetett kutatói állást kapott az intézményben. Teljesítménye itt egyre gyengült, de az nem világos, hogy ez volt-e az ok, amiért idén júniusban végül kiszállt a PhD-képzésből. A programban Holmes felvett skizofréniával és depresszióval foglalkozó órákat is; utolsó kutatói előadását májusban a mikroRNS biomarkerekről tartotta. Egy gyorshajtásért kiszabott büntetésen kívül korábban a hatóságokkal nem volt dolga.
Az egyetemi városban Holmest kissé magának való számítógép-rajongónak ismerték, akiben azonban semmi abnormális nincs. Az egyik közeli szomszédjával, Jackie Mitchellel két nappal az ámokfutás előtt, kedden ült le egy sörre. „Soha nem gondoltad volna, hogy vonzza az erőszak. Egy stréber könyvmolynak tűnt” – vallott róla Mitchell.
Colorado államban utoljára 1997-ben hajtottak végre halálbüntetést, több mint húsz évvel a sorban előtte lévő után. Vádalku híján a per még évekig eltarthat.