Hajtóvadászat indult Assange ellen

A svéd bíróság kiadta a parancsot, hogy nemi erőszak, szexuális zaklatás és kényszerítés gyanújával vegyék őrizetbe Julian Assange-t, a Wikileaks oknyomozó internetes oldal alapítóját. FRISSÍTVE

Nemzetközi elfogatóparancsot is ki akarnak adni a 39 éves ausztrál Julian Assange ellen. A Wikileaks alapítója ellen a svéd igazságszolgáltatás augusztusban már kiadott egy elfogatóparancsot, amelyet szinte rögtön vissza is vont. Assange már korábban elhagyta Svédországot. Egyik munkatársa szerint csütörtökön Nagy-Britanniában járt, de pontos tartózkodási helye ismeretlen. Marianne Ny ügyész elmondta, azért kérte az őrizetbe vétel elrendelését, mert ki akarják hallgatni.

Kiszivárgott rendőrségi dokumentumok szerint két nő ügyéről van szó, mindketten augusztus 14-én találkoztak a férfival, amikor az egy szemináriumot tartott. Mindkét nő hat nappal később tett feljelentést. Assange korábban már cáfolta a vádat és azt állította, hogy a történtek mögött a Wikileaks ellenségeinek lejárató kampánya áll. A honlap július 25-én került az érdeklődés központjába, amikor a világhálóra Irakkal és Afganisztánnal kapcsolatos titkos amerikai dokumentumok ezreit tette fel. A lépés felbőszítette az amerikai védelmi minisztériumot.

A férfi svédországi ügyvédje, Björn Hurtig az Expressen című újságnak elmondta: az újabb — szerinte hamis vádakon alapuló — elfogatóparancs kiadása jelentősen árt védence jó hírének. Assange nagy-britanniai jogi képviselője, Mark Stephens azt vetette a svéd hatóságok szemére, hogy eddig egyszer sem próbáltak meg kapcsolatot teremteni az aktivistával, pedig ő már többször is kijelentette: készen áll a kihallgatásra. Assange korábban már cáfolta az ellene felhozott vádat és azt állította, hogy a történtek mögött a Wikileaks rosszakaróinak lejárató kampánya áll.

Assange egy időben fontolgatta, hogy Svédországban lesz a WikiLeaks székhelye, ahol egyes szolgáltatásai jelenleg is működnek, de a svéd bevándorlási hatóságok megtagadták tőle a lakhatási engedélyt. A honlap oldal alapítója korábban arra panaszkodott, hogy ő és vállalkozása amerikai és más országok titkosszolgálatai érdeklődésének és zaklatásainak célpontjában áll, mert összesen több százezer titkos katonai dokumentumot hozott nyilvánosságra önkéntes szivárogtatók – katonai szakértők, ügynökök és egyéb bennfentesek – közreműködésével.

 

 

Julian Assange
Wikileaks founder Julian Assange speaks a news conference at the Frontline Club in central London, July 26, 2010. REUTERS/Andrew Winning (BRITAIN - Tags: POLITICS CONFLICT CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.