Egyetlen muzulmán család sem alkalmazhat születésszabályozást – mondta egy tévébeszédében a török elnök, aki arra ösztönözte a nyolcvanmilliós ország családjait, hogy legyen legalább három gyerekük.
A bejelentést az elemzők úgy értékelték, hogy Recep Tayyip Erdogan, aki eddig az ország politikai és jogi normáit akarta főleg a maga konzervatív muzulmán elvárásaihoz igazítani, most a családok feletti totális ellenőrzést is megvalósítaná.
Az államfő és pártja azonban nem elégszik meg a maga családi ideáljának hirdetésével (Erdoganéknak négy felnőtt gyerekük van), hanem olyan törvényhozást is előkészít, amely jórészt felszámolja a nők és gyermekek jogait. Erdogan pár hete jelentette be: a nőknek „török típusú” jogokat akar. Mit jelenthet ez? Az elnök pártja, az Igazság és Fejlődés párt (AKP) fél éve előterjesztett egy félezer oldalas dokumentumot a szükséges jogi lépésekről.
Az egyik cél a válások visszaszorítása lenne, pedig Törökországban sokkal kevesebb házasság bomlik fel, mint más iszlám államokban. Nehezítenék a válást, mivel kötelező közvetítőket kellene igénybe venni hozzá – ezek pedig a vallásügyi hivatal munkatársai lennének. A házasságkötés eddig 18 éves alsó korhatárát leszállítanák 15-re, és bevezetnék, hogy a kiskorú lány erőszaktévője megúszhatja a börtönbüntetést, ha feleségül veszi az áldozatot, s pár évig nincs bizonyíték az erőszakra. Az AKP nőijog-értelmezését zavarja a családon belüli erőszak büntethetősége is. A tervezetben csak egyszer esik szó női menedékekről, az áldozatokat és a tetteseket pedig közvetítőkkel akarják „elterelni” a bíróságtól. A nők ezentúl nem tehetnének panaszt a legközelebbi rendőrségen, hanem hosszú utazással jutnának el a családi erőszak ügyében eljáró bizottságokhoz. Csökkenteni akarják a válás utáni tartásdíjfizetés idejét és összegét is.