Gyerekek halnak meg Miszrátában
Eddig csak a lázadók kezére kerül keleti országrészben osztottak szét segélyeket, több mint 187 ezer embernek. A kelet felé vezető humanitárius folyosót a líbiai Vörös Félholddal együttműködve sikerült megnyitnia a WFP-nek. A líbiai hatóságok a segélyek szétosztását nem kifogásolták, ám az ENSZ kamionkonvoját nem kísérhetik külföldi katonai egységek.
A humanitárius szervezetek szerint egyre aggasztóbb a helyzet az ország nyugati felében, ahol az elmúlt 48 órában több mint száz embert öltek a Moammer Kadhafihoz hű erők. Újabb ezrek menekültek a határmenti tunéziai falvakba, amelyke már így is túlzsúfoltak. A hetek óta ostrom alatt álló Miszráta városából is próbálják menteni az embereket. Miszrátában ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) szerint legalább húsz gyermek is áldozatul esett a harcoknak.
Eközben megérkezett Bengáziba az a komphajó, amely hozzávetőlegesen 1000 civilt menekített ki Miszrátából – közölte az RTÉ News hírportál.
A humanitárius akciót az Egyesült Nemzetek Szervezete kezdeményezte – mondta a világszervezet helyettes szóvivője, Fahran Haq. Nagy-Britannia tervbe vette további 5000 személy kimentését. Az észak-afrikai ország Kadhafi erői által ostromolt területein menekültek és bevándorlók ezrei várják, hogy kimenekítsék őket a helyszínről.
Kadhafi kormánya korábban kijelentette, hogy szabad utat enged a külföldi munkások eltávozásának, valamint ígéretet tett arra, hogy egy ENSZ misszió érkezzen a helyszínre. A Miszrátában tartózkodó Vöröskereszt képviselője azonban kétségét fejezte ki a líbiai kormány szavahihetőségét illetően: Omar Abu Zaid elmondása szerint Kadhafi sok nonszensz ígéretet tett már, miközben a várost fürtös bombák tartják rettegésben.
Miszrátában a hadsereg katonái kórházakban, iskolákban és mecsetekben rejtőznek el, hogy az épületek tetejéről lőhessék le az utcán járó civileket - adta hírül a Sky News a NATO értesülésére hivatkozva. A város hét hete áll a kormányerők ostroma alatt, a több ezer ember életét követelő harcok következtében humanutárius katasztrófa kezd kialakulni: ivóvíz, élemiszer-, és gyógyszerhiánnyal küzdenek a lakosok.
Az ENSZ élelmezési szerve 240 tonna élelmiszert juttatott el a Líbia és Tunézia között húzódó, humanitárius problémákkal küzdő területre, amely 50 ezer ember ellátására elég 30 napon keresztül. A világszervezet munkatársai 8 teherautóval szállították a helyszínre a lisztet, és az energiában gazdag kekszet.