Gázai segélyflottilla: Izrael még keresgéli a választ
Az izraeli kormány legbefolyásosabb miniszterei vasárnap este megvitatták, hogy Izrael miként reagáljon a nemzetközi bírálatokra a Gázai övezet blokádját megtörni akaró segélyflottilla elleni haditengerészeti akcióval kapcsolatban - közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala.
A közlemény azonban arról nem szólt, hogy a miniszterek hoztak-e valamilyen döntést. Benjamin Netanjahu miniszterei előtt kijelentette, hogy a segélyflottillát vezető török hajóra "tucatnyi bűnöző" is felszállt, ők támadták meg a hajóra helikopterről leereszkedő izraeli kommandósokat, erre már azelőtt felkészültek, hogy felszálltak a hajóra. Ők mind egyazon városban szálltak föl, és ez a város nem azonos azzal, ahol a többi utas felszállt. A szélsőséges, a terrorizmust támogató szervezethez tartozó bűnözők egyértelmű célja volt, hogy összetűzést kezdeményezzenek az izraeli katonákkal - mondta.
Netanjahu este telefonon beszélt a segélyflottilla elleni fellépésről Joe Biden amerikai alelnökkel és Nicolas Sarkozy francia elnökkel, és hangsúlyozta, hogy bármely más ország úgy cselekedett volna, ahogy Izrael, ha folyamatosan rakétatámadásokkal fenyegetik, amint a zsidó államot palesztin fegyveresek a Gázai övezetből.
A párizsi elnöki hivatal korábbi közlése szerint Sarkozy ebben a beszélgetésben arra kérte Netanjahut, hogy tegyen eleget az ENSZ Biztonsági Tanácsa felhívásainak, és fogadjon el egy "hiteles és pártatlan vizsgálatot". Az utóbbi napokban más külföldi tényezők is követelték, hogy állítsanak fel egy független vizsgálóbizottságot, amelynek külföldi megfigyelők is tagjai volnának. Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter a maga részéről támogatja egy ilyen bizottság létrehozását. - Nincs rejtegetnivalónk, és nem volna probléma számunkra, ha ennek a bizottságnak lenne külföldi tagja - mondta.
Valószínű, hogy a következő hetekben fokozódik az Izraelre nehezedő nyomás, ugyanis a vizsgálóbizottság felállítása mellett követelik tőle azt is, hogy oldja fel a Gázai övezet blokádját. "Megoldást kell találnunk a blokád feloldására, és tárgyalunk is olyan országokkal, amelyek képesek hasznavehető javaslatokat tenni a gázai helyzet javítására. Nem vagyunk érzéketlenek a nemzetközi bírálatokkal szemben, de a kérdés az, hogy hogyan gondoskodjunk biztonságunkról" - mondta Jichák Hercog népjóléti miniszter. Az izraeli média szerint az Egyesült Államok javasolta, hogy egy nemzetközi haditengerészeti erő vizsgálja át azokat a hajókat, amelyekről gyanítható, hogy fegyvert szállítanak a Gázai övezetbe.
Éppen egy ilyen ellenőrzésről beszélt újságíróknak vasárnap Bernard Kouchner francia külügyminiszter, miután Párizsban tárgyalt brit kollégájával, William Hague-gel. Mint mondta, az Európai Unió részt tudna venni abban, és ezt örömmel tenné, hogy ellenőrzi a Gázai övezetbe tartó hajókat, gondoskodik arról, hogy a segélyszállítmányok eljussanak oda, fegyver viszont ne, ha Izrael feloldja az övezet zárlatát.
Franciaország és Nagy-Britannia már a Gázai övezet elleni tavalyi izraeli offenzíva után felajánlotta, hogy hadihajókkal segít megakadályozni a fegyvercsempészetet az övezetbe. Az EU segített ellenőrizni a Gázai övezet és Egyiptom határán lévő rafahi átkelő forgalmát egészen 2007-ig, amikor ezt az ellenőrző tevékenységet biztonsági okokból felfüggesztették. Bár az EU-nak ez a missziója most inaktív, mandátumát az unió vezetői éppen a múlt hónapban hosszabbították meg egy évvel.