Gates: Európa a tartós békét veszélyezteti

A Pentagon – saját megfogalmazásában – ébresztőt fújó első embere szerint a NATO ellenségei papírtigrist láthatnak az atlanti szövetségben, ha nem kerül sor a szervezet mélyreható és azonnali reformjára.

Feltűnően éles hangon bírálta a NATO-t, illetve azon belül az európai szövetségeseket Robert Gates amerikai védelmi miniszter. A washingtoni Nemzetvédelmi Egyetemen, egy NATO-szemináriumon elmondott beszédében a többi közt azt mondta: "Az, hogy demilitarizálják Európát - ahol a közvélemény és a politikai osztály széles tömegei ellenérzéssel viseltetnek a katonai erővel és a vele járó kockázatokkal szemben - a XX. századi áldásból a valódi biztonság és a tartós béke akadályává vált a XXI.-ben."

A pacifista szellemre vezethető vissza a Pentagon feje szerint az is, hogy a 28 tagú szövetségből mindössze öt tagállam teljesíti azt a vállalást, miszerint bruttó hazai összterméke legalább két százalékát védelemre fordítja. (Egyikük az Egyesült Államok több mint négy százalékkal; Barack Obama elnök a 2011-es pénzügyi évre rekordösszeget, 708 milliárd dollárt kért a Pentagonnak a kongresszustól.) A katonai büdzsé a hidegháború vége óta töretlenül csökkent, miközben a NATO a területén kívül páratlan műveleteket hajt végre az utóbbi években - mutatott rá Gates. Az eredmény: a szövetség hiányt szenved alapvető harci képességekben, így nem áll a rendelkezésére például elég szállítógép, helikopter vagy tanker a légi utántöltéshez. (Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár januárban az oroszoktól kért helikoptereket, a szövetség pedig az idei évre alig két hónap elteltével többszázmillió eurós hiányba került.)

Saját megfogalmazása szerint ébresztőnek szánt beszéde végén Gates azzal édesítette meg a szövetséges országokból is megjelent tisztségviselők, katonák és szakemberek előtt beadott keserű pirulát, hogy megjegyezte: tavaly nyárhoz képest 20 ezerrel, 50 ezer főre emelték a (nem amerikai) csapatok létszámát Afganisztánban. Ezt "páratlan szintű elkötelezettségnek" nevezte, amelyet most a szövetség intézményi átalakításában is meg kellene szerinte mutatni.

A washingtoni szeminárium az utolsó volt azok sorában, amelyek nyomán a szakemberek ajánlásokat tesznek a szövetség új stratégiai koncepciójára. Ugyanakkor - noha egyes országokat Gates nem emelt ki - beszéde abban a kontextusban hangzott el: Hollandiában kormányválságot okozott az afganisztáni kivonulás terve, miközben a 2001 óta a Tartós Szabadság hadműveletben elesett amerikai katonák száma éppen átlépi az ezres lélektani határt. Az amerikai miniszter szavaira válaszul Espen Barth Eide norvég védelmi államtitkár azt mondta: a bírálat érthető ugyan, de nem az európai katonai kiadások növelése a megoldás, hanem a hatékonyság növelése szorosabb együttműködés révén.

 

Robert Gates amerikai katonákkal iraki látogatásán
US Secretary of Defense Robert Gates (C) speaks with troops from the 4th Brigade, 1st Armored Division's Advise and Assist Mission at COB Adder in Tallil on July 28, 2009. Gates, on a previously unannounced mission, urged Iraq's communities to settle political differences before US troops leave by the end of 2011. REUTERS/Jim Watson/Pool (POLITICS MILITARY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.