Gambia nem kér a „neokolonializmusból”

48 évvel a csatlakozás után Gambia kilép a Commonwealth-ből.

A kilpést a nuygat-afrikai ország állami televíziójában jelentették be. A gambiai kormány úgy döntött, hogy soha többé nem lesz tagja egyetlen neokoloniális intézménynek, soha többé nem lesz részese bármely olyan intézménynek, amely a gyarmatosítás kiterjesztését képviseli - hangzott el a bejelentésben.

Két évvel ezelőtt Gambia elnöke, Yahya Jammeh azzal vádolta Nagy-Britanniát, hogy a választások előtt politikai ellenzékét támogatták. A londoni kormányzat első reagálásában csak annyit közölt, nagyon sajnálnák ha Gambia elhagyná a Commonwealth-öt.

Nagy-Britannia és az 1994-ben puccsal a hatalomra jutott Yahya Jammeh elnök között régota feszült a viszony. A brit külügyminisztérium idei jelentésében felhívta a figyelmet az emberi jogok helyzetére az országban, kiemelve a jogellenes fogvatartásokat, újságok illegális bezárását és a kisebbségi csoportokkal szembeni diszkriminációt. Tavaly agusztusban az Amnesty International kritizálta Gambiát, miután kivégzőosztag elé állítottak kilenc fogvatartottat. Yahya Jammeh elnök nemrég egy ENSZ-tanácskozáson kijelentette, hogy a homoszexualitás egyike "az emberi lét három legnagyobb veszélyének". Szintén erős nemzetközi bírálatokat kapott, amikor azt állította, hogy meg tudja gyógyítani az AIDS-et gyógynövényes testbedörzsöléses és banán kúrával - írja a BBC.

Bakary Dabo, Gambia egykori alelnöke és az ország demokratikus változásáért kampányoló szervezet elnöke szerint az itteni emberek „nagyon boldogok” a Commonwealth-el. Szerinte a mostani kormány nemrég lépett "háborúba a rosszul meghatározott ellenségek, az úgynevezett nyugati hatalmak ellen".

A Nemzetközösséget (Commonwealth of Nations) a Brit Birodalomból kialakult független államok hoztak létre. Ezen a néven 1948 óta működik, 54 szuverén állam a tagja. Eredetileg 1926-ban alakult meg Brit Nemzetközösség (British Commonwealth of Nations) néven és 1947-ig ezen a néven működött. A Commonwealth feje II. Erzsébet királynő, akinek személye a Nemzetközösség tagjainak szabad társulását jelképezi.

Yahya Jammeh gambiai elnök az ENSZ-ben
Gambia's President Yahya Jammeh attends the leaders meeting at the African Union (AU) in Addis Ababa July 15, 2012. African leaders brought together the presidents of feuding neighbours Sudan and South Sudan on Saturday and fleshed out a plan for military intervention in northern Mali where they said al Qaeda-linked rebels threatened the continent's security. REUTERS/Tiksa Negeri (ETHIOPIA - Tags: SOCIETY POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.