Fürtös bombák bevetésével vádolják Kadhafit

A Washington Post ezzel párhuzamosan úgy értesült, A NATO líbiai légitámadásokban bevetett erői fogytán vannak a precíziós bombáknak és az egyéb lőszereknek

A NATO líbiai légitámadásokban bevetett erői fogytán vannak a precíziós bombáknak és az egyéb lőszereknek - jelentette a The Washington Post (WP) amerikai tisztségviselőkre és az észak-atlanti szövetség illetékeseire hivatkozva pénteken.

Az amerikai napilap szerint a hiány rávilágít Nagy-Britannia, Franciaország és a többi európai ország katonai korlátaira..Az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia vezette nemzetközi koalíció által megkezdett katonai műveleteket március 31-étől a NATO felügyeli. A líbiai beavatkozásra az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973-as határozata adott felhatalmazást. A NATO 28 tagállamából mindössze hat vesz részt a Moammer el-Kadhafi líbiai elnök erői elleni légicsapásokban.

Rakétákkal támadtak Miszrátára

Több mint száz Grad-rakétát lőttek ki kormányerők szombat kora reggel az észak-líbiai tengerparti városra, Miszrátára - mondta a felkelők egyik szóvivője.

A Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőhöz hű csapatok már hat hete ostromolják Miszrátát, a felkelők legfőbb nyugati fellegvárát. A harcokban több száz civil vesztette életét.

A rakéták egy ipari területet értek, áldozatokról nem érkezett jelentés, de a tejüzem megrongálódott.

Az ipari terület közel van a város kikötőjéhez, ahol több ezer ember vár arra, hogy kimenekítsék. A Kadhafi-erők támadásaikkal el akarják ijeszteni a segélyszállító hajókat és az egyéb vízi járműveket.

Eközben egy Miszrátából indult, csaknem 1200 menekültet szállító hajó péntek késő este megérkezett a keleti Bengáziba. Jeremy Haslam, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) segélykoordinátora szerint még legalább 8-10 ezer ember vár arra, hogy elhagyhassa Miszrátát.

Tripoli lerohanástól tart

A líbiai lázadók és a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet azzal vádolta meg a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erőket, hogy fürtös bombákat vetettek be Miszrátában, amivel súlyosan veszélyeztetik polgári személyek életét. A HRW és helyiek egyaránt azt állították, hogy csütörtök este lőttek ki kazettás, avagy fürtös bombákat a nyugat-líbiai városra. A Human Rights Watch pénteki közleménye szerint legalább három ilyen bomba robbant fel az egyik lakónegyed felett, egy kilométerre az ellenséges felek közötti arcvonaltól. Az altöltetek némelyike alig 300 méterre a helyi kórháztól robbant fel.

A bevetett fürtös bombákat 2007-ben Spanyolországban gyártották. A MAT-120-as fürtös bombák 21 altöltetet tartalmaznak. Spanyolország az elsők között csatlakozott a kazettás fegyverek tilalmáról szóló nemzetközi egyezményhez, amely 2010-ben vált kötelező érvényű nemzetközi törvénnyé az aláírók számára. Líbia nem írta alá ezt a nemzetközi konvenciót. Musza Ibrahim kormányszóvivő most cáfolta a fürtös bombák bevetéséről szóló vádat, és bizonyítékok bemutatására szólított fel.

A fürtös bombák jóval veszélyesebbek a polgári lakosságra, mint a hagyományos lövedékek. Egyrészt a szóródás miatt nem célzott területeken is pusztíthatnak, másrészt nem mindig robbannak fel az altöltetek. A bevetési területet akár hosszú évekig az aknamezőkhöz hasonlóan kell kezelni, mivel a fel nem robbant résztöltetek legnagyobb része érintésre robban.

Musza Ibrahim kormányszóvivő tagadta, hogy fürtös bombákat alkalmaztak volna. Úgy fogalmazott, hogy ennek bizonyítékai napokig vagy akár hetekig is megmaradnának, így nem vethetnek ilyen fegyvereket, mivel - állítótta - "tudjuk, hogy hamarosan lerohanja országunkat a nemzetközi közösség".

Líbia felkérte az ENSZ gyermekalapját (UNICEF), hogy látogasson el Miszrátába. A vöröskereszt és a vörös félhold küldöttsége szombaton tesz látogatást a városban - mondta el a szóvivő.

Miszrátában pénteken is heves harcok dúltak a lázadók és Kadhafi erői között. Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió beszámolója szerint legalább huszonkét ember vesztette életét, mintegy ötvenen pedig megsebesültek a támadásokban.

Kadhafi-portré egy miszrátai utcán. Bombákkal tért vissza
EDITOR'S NOTE: PICTURE TAKEN ON GUIDED GOVERNMENT TOUR A picture of Libyan leader Muammar Gaddafi is seen in the city of Misrata, 200 km east of the capital Tripoli, March 28, 2011. Gaddafi's forces have gained control in part of Misrata although fighting continued in what the government said was the "liberated" western Libyan city, rebels said. REUTERS/Ahmed Jadallah (LIBYA - Tags: CIVIL UNREST POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.