Fukusimai vizet itattak a miniszterelnök szóvivőjével

A japán kormány miniszterelnöke helyett annak szóvivőjére hárult az a nem éppen lelkesítő feladat, hogy egy élő tévéműsor kameráinak kereszttüzében kortyolhatott bele egy pohár fukusimai vízbe. A vizet, melyet az atomerőmű melletti pocsolyákból gyűjtöttek össze, elméletileg megtisztították, mielőtt használatba vették volna – bár az is igaz, hogy eredetileg nem ivóvíznek, hanem növények locsolására szánták.

A szerencsétlen szóvivő azután kényszerült arra, hogy mégis megigya a folyadékot, miután az újságírók ismételt kérdéseire sem tudott igazán egyértelmű választ adni a környezet biztonságát illetően; a pár kortyos kóstolás után pedig annyit mondott: "hogy ittam ebből a vízből, még nem jelenti, hogy teljesen biztonságos. Ezt a legjobban a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé tett, vizsgálati adatokból lehet megállapítani” - írja a BBC.

A Fukusima melletti földekre nyáron telepítették ezeket a napraforgókat, hogy akárcsak Csernobilban, itt is így csökentsék a sugárzás mértékét
A geiger counter is placed in front of sunflowers in full bloom in Fukushima, northern Japan August 6, 2011. At a temple in Fukushima thousands of sunflowers have been planted to help fight the radiation. "It is as if an invisible snow had fallen on Fukushima and continued to fall, covering the area," said Koyu Abe, chief monk at the Buddhist Joenji temple. Sunflowers were used near Chernobyl after the 1986 nuclear accident to extract radioactive caesium from contaminated ponds nearby. Japanese scientists are carrying out tests to prove their usefulness in fighting radiation. Picture taken August 6, 2011. REUTERS/Yuriko Nakao (JAPANDISASTER ENVIRONMENT - Tags: DISASTER RELIGION ENVIRONMENT SCI TECH IMAGES OF THE DAY)

A cunami és az atomreaktor okozta károk miatt leromlott környék növénytermesztésének újbóli beindításáról és biztonságossá tételéről árulkodik az is, hogy a japán kormány az ágazatba vetett, növekvő bizalmának jeleként Sonoda megígérte: november 12-én újságírók egy csoportja hivatalos látogatást is tehet a sajtó szeme elől eddig elzárt atomerőműben.

Ha az ígéret megvalósul, a március 11-ei természeti- és atomkatasztrófák után ez lesz az első alkalom, hogy a reaktorokba a sajtó képviselőit is beengedik. Az erőmű körül egyébként a mai napig 20 km-es biztonsági zóna van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.