Az Európai Parlament lemondásra szólította fel Kadhafit
A csütörtökön Strasbourgban elsöprő többséggel megszavazott állásfoglalásban azzal fordultak Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőhöz, hogy alakítson ki kapcsolatokat a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanáccsal, és "indítsa el a hivatalos elismerésükhöz vezető folyamatot".
Az Európai Parlament - olvasható a dokumentumban - a leghatározottabban elítéli, hogy a Kadhafi-rezsim nyilvánvalóan és szisztematikusan megsérti az emberi jogokat. Az EP ezért azonnali lemondásra szólította fel Moammer Kadhafit.
Az EP-képviselők azt is kérik az EU tagállamaitól: álljanak készen ENSZ-felhatalmazáson alapuló repüléstilalmi övezet kialakítására, hogy a Kadhafi-rezsim ne tudja célba venni a lakosságot. A repüléstilalmi övezet érvényesítésével kapcsolatos intézkedéseknek az EP-határozat szerint ENSZ-mandátumon, valamint az Arab Ligával és az Afrikai Unióval való egyeztetésen kell alapulniuk.
Az állásfoglalás arra is kitért, hogy segíteni kell a Líbiában dúló harcok elől menekülő külföldiek hazajutását.
Párizs hivatalosan elismerte
Franciaország csütörtökön "a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjeként" elismerte az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanácsot és hamarosan nagykövetet küld a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés központjának számító kelet-líbiai Bengázi városába - jelentette be a francia elnöki hivatal.
Franciaország az első ország, amely hivatalosan elismerte a Moammer Kadhafi líbiai vezető ellenzékét tömörítő testületet. Az Átmeneti Nemzeti Tanács Mohamed Abdel-Dzsalil volt líbiai igazságügy-miniszter vezetésével alakult meg. A bejelentésre azután került sor, hogy Nicolas Sarkozy francia államfő hivatalában fogadta a tanács delegációját.
Megszakíthatják a kapcsolatot
"Líbia elgondolkodik azon, hogy megszakítsa-e kapcsolatait Franciaországgal, miután információk merültek fel Franciaország káros beavatkozásáról Líbia belügyeibe" – jelentette ezután a líbiai JANA hivatalos hírügynökség.
A kelet-líbiai Bengázi városában, a Kadhafi-ellenes felkelés központjában, a Győzelem terén csütörtökön a tömeg Franciaországot éltette, az első olyan európai államot, amely elismerte a felkelők által létrehozott és a keleti országrész ügyeit intéző Átmeneti Nemzeti Tanácsot - jelentette Marosi Antal, az MTI Hírcentrum tudósítója a helyszínről.
Az egykori bírósági épület egyik ablakából hangosbeszélőn folyamatosan tájékoztatják a téren összegyűlteket az aktuális hírekről: például arról, hogy Spanyolország és Portugália felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait Moammer Kadhafi líbiai vezető kormányával vagy arról, hogy melyik városban dolgoznak fizetés nélkül a rendőrök. Megérkeztek a térre a Bengáziban dolgozó orvosok és orvostanhallgatók képviselői is, fejük fölött egy hatalmas új líbiai zászlót tartva. Egy dalt énekeltek, amely arról szól, hogy "a mártírok nem ingyen ontották vérüket az elmúlt napokban".
A spanyol kormány is felvette a kapcsolatot
Elsőként az Európai Unió tagállamai közül Spanyolország - titokban - diplomáciai képviselőt küldött Líbiába, hogy közvetlen kapcsolatba lépjen az ellenzék által Bengáziban létrehozott Átmeneti Nemzeti Tanáccsal - jelentette az El País című spanyol napilap.
Az újság közlése szerint Pablo Yuste, Spanyolország Nemzetközi Fejlesztési Együttműködési Ügynökségének (AECID) egyik vezetője néhány nappal korábban találkozott az Átmeneti Nemzeti Tanács tagjaival abból a célból, hogy közösen megvizsgálják a politikai és humanitárius együttműködés jövőbeli lehetőségeit. A megbeszélés során a felkelők egyik képviselője elmondta, szeretnék, ha Madrid a líbiai nép egyedüli törvényes képviselőjének ismerné el a tanácsot. Spanyol diplomaták csütörtökön több napilapnak is megerősítették, hogy Madrid ebben a politikai kérdésben az Európai Unióval egyeztetve hozza meg a döntést.
Csütörtökön vált ismeretessé az is, hogy Moammer Kadhafi szerdán telefonon felhívta José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnököt, aki azonban elutasította a líbiai vezetővel való beszélgetést. A diktátor más európai politikusokkal is próbált kapcsolatba lépni, többek között Portugália vezetőivel is: jelenleg ez az ország vezeti azt az ENSZ-bizottságot, amely a líbiai rezsim elleni szankciók bevezetését vizsgálja.
Luis Amado portugál külügyminiszter - Catherine Ashtonnal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével való előzetes egyeztetés után - szerdán Lisszabonban Kadhafi egyik bizalmasával, Abdelraman Ben Ali tábornokkal találkozott.
(Forrás: hirado.hu)