Fizetnének a magyar szóért
Az RMDSZ két képviselője, Márton Árpád és Máté András Levente három törvény módosítását indítványozta az ügyben. - A köztisztviselők hátrányos megkülönböztetésként élik meg, hogy bizonyos tisztségek betöltéséhez feltétel a kisebbségek nyelvének ismerete. Viszont egészen másként viszonyulnának ehhez a kötelezettséghez, ha többletjövedelemmel járna – áll a javaslathoz fűzött indoklásban.
A 2001-ben elfogadott helyi közigazgatási törvény szerint azokon a településeken, amelyeken húsz százaléknál magasabb egy-egy kisebbség aránya, biztosítani kell az illető közösség nyelvének használatát. Mégis, a kolozsvári székhelyű Kisebbségkutató Intézet felmérése szerint az érintett települések 15 százalékában egyáltalán nem biztosítottak a magyar nyelvhasználat előfeltételei, illetve csak az esetek 40 százalékában szavatolt a teljes körű magyar nyelvű hivatali kommunikáció.
A tízszázalékos béremelésre azok a tisztviselők lennének jogosultak, akik munkakörükből kifolyólag közvetlen kapcsolatban állnak az állampolgárokkal az önkormányzatokban vagy megyei szintű kormányhivatalokban, és beszélik a 20 százalék feletti kisebbségek nyelvét. Az RMDSZ képviselői szerint módosítani kell a diszkriminációellenes törvényt is, jelenleg ugyanis a jogszabály teret enged olyan rosszindulatú értelmezéseknek, amelyek alapján hátrányos megkülönböztetésnek minősíthető a nemzetközi egyezményekbe foglalt kisebbségi jogok érvényesítése.