Fenntartásokkal fogadják Bident Kínában

Az amerikai elnök tegnap Japánban kezdődött távol-keleti útjának a fókuszában eredetileg az üzleti kapcsolatok álltak volna, de a Peking által kihirdetett légvédelmi azonosító zóna miatt most inkább a diplomáciai feszültséget kell csillapítania. A China Daily szerint egyoldalú és téves kijelentésekre ragadtatta magát.

Szerdán megérkezett Kínába Joe Biden amerikai alelnök, akinek a vizitje az eredeti cél, az üzleti kapcsolatok fejlesztése helyett a feszültség csillapítása jegyében zajlik azután, hogy Peking nemrég speciális légvédelmi zónát alakított ki a Kelet-kínai-tenger felett. Biden azt ígérte, a legfelső szinten fog hangot adni a zónával kapcsolatos amerikai aggályoknak. Pekingben először Li Yuanchao alelnökkel, majd Xi Jinping elnökkel találkozik, csütörtökön pedig Li Keqiang miniszterelnök várja.

Biden az unokáját, Finnegant és a fiát, Huntert is magával vitte az útra
U.S. Vice President Joe Biden (L) waves as he walks out of Air Force Two with his granddaughter Finnegan Biden and son Hunter Biden at the airport in Beijing December 4, 2013. Biden should not expect to make much progress in defusing tensions over the East China Sea if he plans to repeat "erroneous and one-sided remarks" on the issue when he visits China, a top state-run paper said on Wednesday. Beijing's decision to declare an air defence identification zone in an area that includes disputed islands has triggered protests from the United States, Japan and South Korea and dominated Biden's talks in Tokyo on Tuesday. REUTERS/Ng Han Guan/Pool (CHINA - Tags: POLITICS)

Biden három országot érint a mostani távol-keleti útján, amely tegnap a japán fővárosban, Tokióban vette kezdetét. Itt az amerikai alelnök Abe Sindzó miniszterelnökkel tárgyalt, a közös sajtótájékoztatón pedig azt mondta, az Egyesült Államok mindent megtesz, hogy Kína ne változtathassa meg a regionális status quót. A második világháború után kötött kétoldalú japán-amerikai biztonsági megállapodás – amely szerint az amerikaiak megvédik Japánt a külső fenyegetéstől – nemcsak a csendes-óceáni biztonság sarokköve, hanem az az alap, amelyre a „biztonságunk” épül.

Ezeket a kijelentéseket Kínában egyértelmű nemtetszéssel fogadták. Az angol nyelvű lap, a China Daily – amelyen keresztül a pekingi vezetés közli, hogy mit gondol a világról – vezércikket szentelt Bidennek, amely szerint ha az Egyesült Államok valóban csillapítani akarja a feszültséget a régióban, akkor először is nem kellene bedőlnie az Abe-féle japán „katasztrófapolitikának”, másrészt nem kellene „egyoldalú és téves” megjegyzésekre ragadtatnia magát.

Azután egyébként, hogy a múlt szombaton kihirdették, Tokió, Washington és a harmadik érdekelt, Szöul is bírálta Pekinget, amerikai és dél-koreai gépek pedig mindenféle előzetes bejelentés nélkül repültek be a zónába, a Kelet-kínai-tenger fölé. A zóna a vitatott hovatartozású, Japán fennhatóság alatt álló Diaoyu- vagy Szenkaku-szigetekről szól, amelyet a közeli földgázmezők miatt Peking magának követel. A történelmi vita az elmúlt években diplomáciai konfliktussá nőtte ki magát, amely mind a két országban a nacionalisták kedvenc vesszőparipája lett. Tavaly japán nacionalisták kötöttek ki és tűztek zászlót a szigeteken, amire Kínában népharag volt a válasz. Megtörtént, hogy az egymást érő tüntetéseken japán kocsikat és üzleteket borítottak lángba a tiltakozók.

Az Egyesült Államok a szigetvitában láthatóan nem akar állást foglalni. Ezt Biden sem tette meg Tokióban, sőt, megállt azelőtt, amit kedden a State Department kért a Fehér Háztól, vagyis hogy a légvédelmi azonosító zóna visszavonására szólítsa fel Kínát. Emiatt Tokióban állítólag neheztelnek is az amerikaiakra, főleg azután, hogy Jay Carney fehér házi szóvivő korábban a status quo megváltoztatása felé tett provokatív lépésnek nevezte a légvédelmi zóna kialakítását.

Kína visszautasítja a zóna visszavonásával kapcsolatban elhangzó felszólításokat. Kedden a pekingi védelmi minisztérium minden részletre kiterjedő magyarázatot adott ki arról, hogy teljes ellenőrzése alatt tudja tartani a zónát, és nevek említése nélkül, de figyelmeztetett, hogy vannak országok, amelyeknek reflektálniuk kell a tévedéseikre és a „méltatlan cselekedeteikre”. Egyébként amióta az amerikai és dél-koreai gépek megsértették a zónát, Szöul és Washington is felkérte a maga légitársaságait, hogy jelentkezzenek be a kínaiaknál, ha a gépeik elrepülnének a Kelet-kínai-tenger felett. Biden csütörtökön Pekingből Szöulba megy.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.