Gati, Bajnai és Simonyi Amerikából 'döntené meg a kormányt'

Az „amerikai magyar lobbi” vezetője, Lipták Béla saját állítása szerint az egyetem hírnevét féltve írt levelet a Johns Hopkins University rektorának.

A Ronald J. Daniels rektornak címzett levél elöljáróban bocsánatot kér amiatt, hogy nem tudományos témában született, de szerzője úgy véli, a Johns Hopkins University vezetésének „tudnia kell” arról, hogy a munkatársak egy része az ellenzéki szocialistákkal együtt azon dolgozik, hogy „megdöntse a szabadon választott magyar kormányt” – és ezzel kompromittálja az egyetem hírnevét.

Charles Gati (jobbra) a washingtoni magyar nagykövetségen beszél. Az egyeteme hírnevét féltik tőle
Charles Gati (jobbra) a washingtoni magyar nagykövetségen beszél

Az említett munkatársak között a levél szerzője, Lipták Béla szerint ott van Simonyi András, a korábbi szocialista kormány washingtoni nagykövete, aki ma az egyetem professzora és a transzatlanti kapcsolatokkal foglakozó központ igazgatója, Bajnai Gordon volt kormányfő és Charles Gati professzor is, aki az amerikai kormány tanácsadójaként próbálja meg „visszajuttatni Bajnait a hatalomba”.

Lipták állítása szerint a „fent említett urak” több amerikai kormányzati tisztviselőt - Hillary Clinton külügyminiszter tanácsadóját is - meggyőztek arról, hogy hogy írjon levelet Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnöknek, méghozzá olyat, amely kritikusan szól a kormány tevékenységéről, és ezzel kezdeményezzenek sajtókampányt Magyarország ellen.

Írásában Lipták - aki az elmúlt évtizedben elképesztő mennyiségű, politikai tárgyú elektronikus levéllel vétette magát észre - Tomicah Tillemannt, Clinton beszédíróját (Tom Lantos unokáját) és Philip Gordont, a külügyminiszter tanácsadóját nevezi meg ilyen tisztviselőként. Bennük az a közös, hogy a Johns Hopkins Nemzetközi Tanulmányok intézetében szerezték meg tudományos fokozatukat. Ott, ahol most Gati, Bajnai és Simonyi is tanít.

A levél záró megjegyzésében reményét fejezi ki, hogy Daniels rektor is egyetért abban: helytelen, ha az egyetem beavatkozik egy külföldi nemzet belügyeibe.

Lipták Béla mérnök-professzor az 1956-os forradalom résztvevője, a műegyetemi 16 pont egyik szerzője volt. Az általa vezetett, „több mint egymilliós, politikailag függetlenül szavazó amerikai magyar közösség” élén nemrég petícióval tiltakozott Barack Obama elnöknél Clinton Orbánhoz szóló decemberi levele miatt, a héten pedig Konrád Györgynek írt, reagálva a magyar író New York Timesban megjelent, Bóvlidemokrácia című közelmúltbeli publicisztikájára.

A Lipták-levél eredeti, angol nyelvű szövege, az amerikai magyar lobbi tagjaihoz szóló kísérő szöveg a Galamuson olvasható.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.