Felfüggesztik a melegek üldözését Malawiban
Mostantól nem tartóztatják le a homoszexuálisokat Malawiban, legalábbis addig, amíg a büntetést lehetővé törvényt újratárgyalja az afrikai ország parlamentje. A felfüggesztés mellett áll a 16 milliós állam elnöke, Joyce Banda. A politikusnő – aki elődje, Mutharika idei halála nyomán került hatalomra – már beiktatásakor jelezte, hogy céljának tekinti a törvény megszüntetését.
A 30 ezer négyzetkilométeres Nyasza-tó mentén húzódó, magyarországnyi méretű, 80 százalékban keresztények, 13 százalékban muzulmánok lakta ország nem az egyetlen a kontinensen, amely bűncselekménynek tekinti a homoszexuálisok kapcsolatát. Ugandában, Ghánában hasonló szabályozás él. Ám a melegjogi helyzet mindinkább anyagilag is megterhelheti a szegény afrikai országok költségvetését: tavaly a brit kormányfő, David Cameron már kijelentette, hogy országa csökkenteni fogja a segélyek összegét a Brit Nemzetközösség azon tagországai esetében, amelyek üldözik a melegeket. Malawi vonatkozásában London már vissza is tartott egy 19 millió fontos tételt, azért, mert két évvel ezelőtt 14 év kényszermunkára ítéltek két férfit, akik bejelentették, hogy élettársi kapcsolatba léptek egymással.
Cameronhoz hasonlóan Barack Obama is összekötné a támogatások kérdését az emberi jogok részét képező melegjog helyzetével. Igaz, a – ma épp választási megmérettetés előtt álló – amerikai demokrata elnök republikánus ellenzéke helytelennek tartja az effajta "árukapcsolást".