Felesküdött a szélsőségesek támogatta holland kormány
Az iszlámellenes Szabadságpárt (PVV) külső támogatásával működő kisebbségi kormánynak tagja a jobboldali liberális Néppárt a Szabadságért (VVD) és a Demokráciáért és a konzervatív Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA). Beatrix holland királynő Mark Ruttét, a VVD elnökét bízta meg a kormányfői teendők ellátásával.
A holland sajtó kommentárjai szerint a koalíciós egyeztetések egyértelmű nyertese Geert Wilders PVV pártja, amely sikerrel állt ellen a liberálisok törekvésének, hogy megreformálják az egyre drágábbá váló jóléti államot, viszont célba ért bevándorlásellenes politikája. „Jó, hogy ilyen hosszú idő után ismét van kormányunk, de, ha szemügyre vesszük a koalíciós megállapodást, arra jutunk, hogy gazdasági téren kevés dolog történik majd az elkövetkező években” - idézte a Reuters brit hírügynökség Nico Klenet, az ABN AMRO vezető közgazdászát.
A kormány szigorít a bevándorlási szabályokon, bevezeti az iszlám nők arcát elfedő viseletek (példa a burka) tilalmát, cserébe a PVV támogatja a 18 milliárd eurós megszorító programot annak érdekében, hogy a költségvetési hiány 2013-ban EU GDP arányos három százalékos küszöbe alatt legyen.
Elemzők szerint mindazonáltal rövid életűnek bizonyulhat a koalíció, tekintettel a bevándorlási politika eltérő felfogására. Mint az NRC Handelsblad holland újság honlapja írja, kérdéses, milyen formában egyeztet majd a két párt Wildersszel. A PVV nem nyerhet betekintést a kormányülések jegyzőkönyvébe, így a kormány mozgástere szélesebb lehet, ami viszont csökkentheti Wilders kompromisszumkészségét.