A francia kormány a házasságért lobbizik

A házasság felértékelését és a polgári szertartások díszesebbé tételét tűzte ki céljául a francia kormány alig három hónappal a választások előtt. A franciáknál ugyanis a házasságok fele válással végződik, az egyszülős családok harmada pedig a szegénységi küszöb alatt él, mindez pedig nagy terheket ró az államra is.

A házastársaknak tisztelniük, segíteniük, támogatniuk kell egymást, és hűségesnek kell lenniük. Ehhez hasonló dolgokat tanulnak azok a fiatal párok, akik hetente egy este Párizs 15. kerületének polgármesteri hivatalában készülnek fel a házasságra a Cap Mariage nevű szervezet önkénteseinek segítségével – írja a Le Monde.

A civil szervezet akciója egy olyan példa, amelyet a kormány is gyakran emleget. Három hónappal a választások előtt ugyanis a francia kormány úgy döntött, nyilvánosságra hoz egy sor olyan intézkedést, amely a polgári házasság értékét növeli a fiatalok szemében. A kormány több célt is kitűzött maga elé. Először is szeretnék, ha a polgármesteri hivatalban a ceremónia nem olyan érzéketlenül zajlana, mint eddig. A franciáknál az évente 240 ezer polgári házasságnak csak 30 százaléka köttetik meg a templomban is, a többiek csak polgári szertartást tartanak, ami néha alig pár percig tart.

A kormány szeretné azt is elérni, ha a jövendőbeli házasok jobban megismernék a házasság jogi következményeit. Ezért készítenek majd egy „házassági csomagot”, amely két kis füzetből áll. Az első a jövendőbeli házasoknak szól, a házasság történetét meséli el, a jogokat és kötelezettséget tartalmazza, és arra az esetre is tanácsot ad, hova kell fordulni, ha konfliktus van. A másik a ceremóniát végző hivatalnokoké, amelyben tudatosítják a házasság szertartásának fontosságát.

- A házasság nem divatjamúlt – mondta Claude Greff francia családügyi miniszter, egy 2011. szeptemberi közvélemény-kutatásra támaszkodva. A felmérés szerint ugyanis a 18 és 34 év közötti fiatalok több mint 85 százaléka akar családot élete folyamán, és ugyanazzal a személlyel szeretné leélni az életét. Ennek ellenére a válás hatalmas problémát okoz Franciaországban, a házasságok fele ugyanis válással ér véget. Ez a családnak és az államnak is hatalmas költséget jelent, ugyanis a válás után két lakás és két jármű kell, illetve szociálisan is két háztartást kell segíteni. Az egyszülős családok 32 százaléka ráadásul a szegénységi küszöb alatt él.

A már említett Cap Mariage nevű szervezet igen aktív a házasság népszerűsítésében, hozzájuk kötődik a „tartós házasság” fogalma is. Körülbelül száz önkéntesük van, akik Párizsban és a vidéki nagyvárosokban dolgoznak. -A mi célunk nem az, hogy az emberek rajongjanak a házasságért, hanem hogy segítsünk a pároknak abban, hogy a megfelelő kommunikáció segítségével sokáig tartson a kapcsolatuk – mondta Serge Gillotin, a szervezet egyik munkatársa.

Végül minden azon múlik, hogyan fogadják majd az akciót a polgármesteri hivatalok. Jacques Pélissard, a polgármesteri hivatalok szövetségének elnöke azt mondta, a házassági csomag igen érdekes, azonban a kistelepülések számára mégis "kicsi és átlagos". Szerinte a probléma nem is igazán ezekkel a településekkel, hanem a nagyvárosokkal lesz, ahol a több embert nem tudják elérni a civil önkéntesek.

Esküvő. A jogikövetkezményekről nem sokan akarnak tudni
Esküvő
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.