Felakasztotta magát az egyik delhi erőszaktevő

Ram Szingh a cellájában lett öngyilkos. Valószínűleg csak előremenekült.

Hétfőn holtan találtak meg a tavaly decemberben Delhiben megerőszakolt és brutálisan megvert orvostanhallgató lány egyik bántalmazóját. Ram Szingh a hat közül az egyik gyanúsított volt, akit megvádoltak az ügyben. Holttestére a delhi Tihar börtön cellájában találtak rá; a 33 éves férfi minden jel szerint felakasztotta magát.

Ahogy a BBC megjegyzi, Szingh öngyilkossága nagy blamázs a hatóságok számára, amelyeket már eddig is sokan támadtak, amiért elhúzódik a gyanúsítottak felelősségre vonása. A decemberi incidens volt az a csepp, amellyel az Indiában rendkívül gyakori nemi erőszak miatt betelt a pohár. Országszerte tüntetéseken követelték az erőszaktevők megbüntetését és határozott kormányzati fellépést – beleértve azoknak a rendőröknek a felelősségre vonását, akik szemet hunynak a feljelentések felett, sőt, verbálisan maguk zaklatják az áldozatokat.

Szingh öngyilkosságáról az ügyvédje tett bejelentést. A férfi három másik gyanúsítottal osztozott a börtöncellán, és nem állt megfigyelés alatt, mert nem tartották önmagára veszélyesnek. Apja, Mandzselal Szingh kizártnak tartja, hogy a fia öngyilkosságot követett el, ami szerinte már csak azért sem lehetséges, mert a keze súlyosan sérült volt, és ha akarta, sem tudta volna felakasztani magát.

Szingh tavaly december 16-án annak a busznak a sofőrje volt, amelyre az áldozat felszállt, és amelyen megerőszakolták. Az orvostanhallgató lány mozi után kéredzkedett fel férfi kísérőjével a buszra, órákon át erőszakolták és verték, majd kihajították őket az útra a mozgó járműből. A lányon több életmentő műtétet kellett végrehajtani, utoljára Szingapúrban, ahol azonban végül belehalt a sérüléseibe.

Öt bűntársával együtt 13 vádpont várta a törvény előtt, köztük emberrablás, gyilkosság, csoportos nemi erőszak és bizonyíték megsemmisítésének a kísérlete, amiért négyüket – Szingh bátyját, Mukest, Mukesh, Pawan Guptát, Vinaj Sharmát és Akshaj Thakurt – halálra ítélhetik. A halálbüntetés nagyjából megfelelne az elvárásoknak és a közhangulatnak is. Mivel az ötödik gyanúsított még fiatalkorú, felette nem a decemberi támadás után alakított speciális törvényszékek egyikén, hanem a fiatalkorúak bíróságán ítélkeznek, és megúszhatja három év börtönnel.

A Tihar egyébként egész Ázsia legnagyobb és India legszigorúbban őrzött börtöne. Bár a férőhelyek száma hivatalosan hatezer, tizenkétezer rab lakja. Vimla Mehra börtönigazgató elmondása szerint az intézményben tavaly 18 ember halt meg, ebből ketten voltak azok, akik saját magukkal végeztek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.