Fegyvereket adhat az USA a szíreknek

Barack Obama amerikai elnök az iszlamisták jelenléte miatt korábban kizárta, hogy fegyvert adna a Bassár el-Aszad szír elnök ellen harcoló felkelőknek. Chuck Hagel védelmi miniszter azonban csütörtökön bejelentette, hogy ez a lehetőség is fennáll.

Hagel közlése volt az első hivatalos nyilatkozat a szír felkelők lehetséges felfegyverzéséről. A miniszter azonban azt is bevallotta, személyesen még nem döntötte el, hogy ez jó ötlet lenne-e. Sőt, egyelőre csak a lehetőségeket tekintették át, ez pedig nem jelenti azt, hogy valóban fegyverekkel segítik majd a lázadókat, vagy hogy Obama konkrétan döntött-e már a kérdésben.

A Pentagon csütörtöki sajtótájékoztatóján részt vett Philip Hammond brit védelmi miniszter is, aki elmondta, hogy Nagy-Britanniát köti az Európai Unió Szíriát érintő fegyverembargója. Ez azonban pár héten belül lejár, és akkor London szintén újragondolja a dolgot.

A felkelők felfegyverzésének lehetősége egyre gyakrabban szóba került, miután felvetődött, hogy az Aszad-rezsim vegyi fegyvert – pontosabban szaringázt – vetett be a konfliktus során, amely több mint két év alatt hetvenezer halálos áldozatot követelt. Barack Obama annak idején a vegyi fegyverek bevetését „vörös vonalnak” nevezte, amelynek nagyon komoly következményei lehetnek. Az USA-nak és Nagy-Britanniának állítólag bizonyítékai is vannak, az ENSZ számára azonban ennyi nem elég. Hagel és Hammond is hangsúlyozta, hogy sokkal komolyabb bizonyítékokra van szükség ahhoz, hogy az USA és szövetségesi katonai akciót indíthassanak. A brit miniszter emlékeztetett arra, hogy annak idején Irak ellen is tömegpusztító fegyverek miatt indítottak háborút, majd később kiderült, hogy Iraknak nem is voltak ilyen eszközei.

A jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok a hivatalos források szerint „fiziológiai minták”, ami jelenthet szövetmintát, vérmintát vagy talajmintát is. A két ország szorosan együttműködik a vizsgálatban, habár azt nem tudni, hogy különböző forrásokból származnak-e a bizonyítékaik, vagy ugyanazokat a mintákat elemzik.

Szerdán az Associated Press szerint hivatalos források azt közölték, hogy a felkelők felfegyverzése bármilyen más katonai akciónál valószínűbb. Eközben Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke már többször is szkeptikusan nyilatkozott a lázadók fegyverhez juttatásáról. Szerinte nagy veszélye van annak, hogy az eszközök a szélsőségesek, például az al-Kaida vagy a Hezbollah kezében kötnek ki.

Szíriában a két fél egyébként egymást vádolja a vegyi fegyverek alkalmazásával. Korábban a szír rezsim is beleegyezett, hogy az ENSZ a helyszínre küldheti szakértőit, de ragaszkodtak hozzá, hogy csak Aleppó körül vizsgálódjanak. Az ENSZ viszont az ország egész területére kiterjesztené az ellenőrzést, a szír vezetés azonban ebbe nem megy bele.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.