„Ez egy új Egyiptom”
Abdel-Fattáh esz-Szíszi erről vasárnap este nyilvánosságra hozott közleményében írt. Azt hangoztatta, hogy a 2011-es és a 2013-as forradalmak eredményeképpen létrejött új Egyiptom a demokratikus és modern állam megteremtése felé tart, amelynek alapját az igazságosság, a szabadság, az egyenlőség és a korrupció elleni küzdelem jelenti". Mint mondta, ez egy új Egyiptom, és a jövőbe kell tekinteni, nem szabad soha visszatérni – írja a Híradó.
Felmentéssel zárult szombaton Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök pere, amelyben a 2011-es forradalom alatt történt emberölésekkel kapcsolatos felelősségét vizsgálták. Az Egyiptomban "az évszázad pere" néven emlegetett eljárásban a bíróságnak egyebek mellett arról kellett állást foglalnia, hogy az exelnök elrendelte-e több száz tüntető meggyilkolását a három évtizedes uralmának végéhez vezető, 2011-ben kirobbant felkelés során.
Tizennyolc kormányellenes megmozdulás alatt összesen közel kilencszáz ember vesztette életét, Mubarak felelőségét mindazonáltal csak 239 demonstráló erőszakos halálával kapcsolatban vizsgálták. Közel 170 rendőr és biztonsági tiszt ellen indítottak eljárást a 2011-es halálesetekkel kapcsolatban. Közülük legtöbben azóta szabadlábra kerültek terhelő bizonyítékok híján vagy azért, mert tetteik önvédelemnek bizonyultak.
Szíszi azt hangoztatta, hogy nem fűzhet magyarázatot a bíróság döntéséhez. Az egyiptomi hatóságok rendszeresen az igazságszolgáltatás függetlenségére hivatkozva zárkóznak el attól, hogy reagáljanak az egyes ítéletekre.
A felmentő ítélet nyilvánosságra hozatalát követően szombaton Kairó központjában tüntetők összeütközésbe kerültek a rendőrökkel, akik először könnygázzal és vízágyúkkal, majd sörétes lőfegyverekkel próbálták szétoszlatni a legalább ezer-, egyes források szerint háromezer fős tömeget. Legalább két, emberjogi források szerin három ember meghalt, és tucatnyian megsebesültek.