Évszázados szégyent vallott David Cameron

Utoljára 1782-ben történt meg, hogy a brit kormány alulmaradt egy katonai akcióval kapcsolatos parlamenti szavazáson.

A „megalázó” szó szerepelt a leggyakrabban a brit sajtóban pénteken a szíriai brit katonai beavatkozásról rendezett szavazás után. A konzervatív-liberális demokrata kormány az eredeti elképzeléshez képest alaposan felvizezett előterjesztését – amely az augusztus 21-én Damaszkuszban elkövetett vegyi támadás elleni tiltakozásként szükség esetén katonai akciót is javasolt – 285-272 arányban utasította el az alsóház.

David Cameron és helyettese, Nick Clegg parlamenti vereségét súlyosbítja, hogy harminc konzervatív és kilenc libdem képviselő „hátbaszúrta” a kormányt. A frakciófegyelem betartásáért felelős honatyák nem végezték el házi feladatukat, rosszul mérték fel a közhangulatot. A mélyülő szíriai válságra reagálva Cameron először saját vakációját szakította meg a múlt hét végén, majd pénzt és fáradságot nem kímélve a világ minden tájáról rendkívüli parlamenti ülésre hívta vissza az alsóház tagjait. A parlamenti képviselők hivatalosan szeptember 2-án, hétfőn tértek volna vissza szabadságukról. Az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Ed Miliband, annak ellenére vetette el a kormány előterjesztését, hogy a beavatkozás csak az ENSZ-ellenőrök jelentését és egy második szavazást követően indulhatott volna el.

1782-ben fordult elő utoljára, hogy a brit kormány egy katonai akcióval kapcsolatban alulmaradt a parlamentben. A pártállástól független, egyhangú támogatás több mint kétszáz éves hagyománya szakadt meg ezzel, és az ellenzék vezére azonnal felszólította Cameront: biztosítsa az országot afelől, hogy végrehajtó hatalmával visszaélve nem indít a parlament felhatalmazása nélkül is támadást Szíria ellen. Sokkját leplezve a kormányfő nagy határozottsággal jelentette ki: „Világos számomra, hogy a brit parlament a brit emberek véleményét tükrözve nem akar katonai beavatkozást látni. Megértettem, és a kormány ennek megfelelően fog cselekedni”.

Philip Hammond nemzetvédelmi miniszter hivatalosan is megerősítette, hogy az Egyesült Királyság nem fog szerepet játszani egy Szíriával szembeni katonai akcióban. A kormány megítélésén nem segített, hogy Michael Gove oktatási miniszter feldúltan „szégyenteljesnek” nevezte a javaslat ellen szavazó párttársai viselkedését. Több kabinetminiszter, köztük a nemzetközi fejlesztésért felelős Justine Greening állítólag nem hallotta a szavazásra felszólító, az egész kormányzati negyedben felhangzó csengőt. A Downing Street 10. egyik szóvivője sem tett szívességet David Cameronnak, amikor erős túlzással azzal vádolta meg a Munkáspártot, hogy a beavatkozás ellenzésével „szívességet tesz a szíriai rezsimnek”.

A parlamenti fiaskó után a kormányfő reményét fejezte ki, hogy az amerikai nép és Barack Obama elnök is megérti a történteket. George Osborne pénzügyminiszter is bízik abban, hogy Nagy-Britannia „a jövőben sem fordít hátat a világ problémáinak”. A napvilágot látott reakciók között az egyik legerősebb Paddy Ashdown volt liberális demokrata vezetőé volt. Az egykori katonatiszt és bosznia-hercegovinai főmegbízott „ötvenéves politikai szolgálata alatt még soha nem szégyellte magát ennyire és nem volt ilyen mértékben elkeseredett”. Ashdown több tévécsatornán és a Twitteren fájlalta, hogy csökken a szigetország nemzetközi befolyása, aminek csak Bassár el-Aszad szíriai és Vlagyimir Putyin orosz elnök, illetve a szigetország izolacionista elszigetelődését pártoló Nigel Farage UKIP-vezető örül.

Cameron a parlament előtt. Sokkolta, hogy leszavazták
Britain's Prime Minister David Cameron is seen addressing the House of Commons in this still image taken from video in London August 29, 2013. Cameron said on Thursday it was "unthinkable" that Britain would launch military action against Syria to punish and deter it from chemical weapons use if there was strong opposition at the United Nations Security Council. REUTERS/UK Parliament via Reuters TV (BRITAIN - Tags: MILITARY POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.