Kadhafi kettévágta az EU-t
Az Európai Unió állam- és kormányfői Brüsszelben gyűltek össze megvitatni a Líbiában polgárháborúvá fajult helyzetre adandó választ, amelynek egyik kulcspontja a repüléstilalmi zóna felállítása. Líbiában a problémát úgy hívják: Kadhafi – mondta a csúcsra érkezve José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke leszögezve, az EU a nemzetközi törvények által megengedett összes lehetőséget figyelembe veszi Líbiával kapcsolatban. Angela Merkel német kancellár közölte, „világosnak kell lennie, hogy aki háborút indít saját népe ellen, az nem lehet tárgyalópartner az Európai Unió számára, ezért Kadhafinak mennie kell”.
Jelentős nézetkülönbség van a tagországok között viszont azt illetően, hogy ha Kadhafit már nem, akkor az unió kit ismerjen el legitim tárgyalópartnernek Líbiában. Bár Franciaország csütörtökön elismerte a líbiai ellenzék Bengáziban működő átmeneti kormányát, az NLC, és Nicolas Sarkozy elnök a csúcs előtt ugyanerre szólította fel a másik 26 tagországot is, Mark Rutte holland kormányfő „őrült döntésről” beszélt, Merkelt pedig állítólag „meglepte” a párizsi lépés. Külügyminisztere, Guido Westerwelle mindenesetre kijelentette, megvárná, mit gondol az Arab Liga és a térségbeli államok, „mielőtt mindenki másnál korábban döntünk”.
Sarkozy „humanitárius zónák” felállítását is javasolta Észak-Afrikában, amelyek a nagyszámú menekültet fogadnák, és Nagy-Britanniával együtt azt is kilátásba helyezte, hogy légitámadásokat indít Kadhafi hadserege ellen, ha az líbiai diktátor egységei kémiai fegyvereket vetnek be civilek ellen vagy bombázzák őket – ezekhez a légitámadásokhoz kérnék az ENSZ és az Arab Liga hozzájárulását is. (Az elképzelést Londonban nem erősítették meg.) Az EU szavahihetősége forog kockán, ha nem jut megállapodásra a líbiai helyzetre adandó válaszról. és ezt Brüsszel mellett Washingtonban is tudják – jegyzi meg a BBC kommentárja.
A lehetséges lépések középpontjában a Líbia feletti repüléstilalmi zóna áll. Ez megakadályozná, hogy Kadhafi légereje a felkelők kezén lévő városokat bombázza, tömeges menekülésre késztetve a helyieket. A tilalmat megszegő repülőgépeket a nemzetközi erők lelőhetnék. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a héten kijelentette, Washington az ENSZ-re bízza a zóna felállítására vonatkozó döntést
Intenzív harcok árán a felkelők péntekre kiszorították Rasz Lanúf központjából a Kadhafihoz hű egységeket – jelentette a reuters. Az olajvárost két napon át bombázta a líbiai légierő
A kelet-líbiai Bengáziban, az átmeneti kormány székhelyén több ezer ember gyűlt össze a pénteki ima után, sokuk a Kadhafi 1959-es puccsa előtti nemzeti színekbe öltözve. Az NLC szerint egyébként a Líbia feletti a repüléstilalmi zóna nem is lenne elég; az erőviszonyok megfordításához a rezsim elleni teljes tengeri- és fegyverembargóra, illetve az ellenzék felfegyverzésére lenne szükség.