Észak-Korea végez az urándúsítással

Befejező szakaszába lépett az észak-koreai urándúsítási program - jelentette pénteken a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség. Phenjan mindenre készen áll - szankciókra és párbeszédre is.

"Az urándúsítási kísérletet sikeresen lezártuk, a program a befejező szakaszba lépett" - idézte a hírügynökség azt a levelet, amelyben a phenjani kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsát tájékoztatta. Ugyancsak végső fázisba ért az elhasznált fűtőelemek újrafeldolgozása, és zajlik a reaktorból ily módon kinyert plutónium felhasználása atomfegyver előállítására - közölte Phenjan.

"Az esetleges büntetőintézkedésekre vagy a párbeszédre egyaránt készen állunk" - állt a világszervezetnek címzett írásban. A levelet Phenjan azokra a kérdésekre reagálta küldte el, amelyeket az ENSZ azzal kapcsolatban intézett a sztálinista irányítású országhoz, hogy augusztus végén az Egyesült Arab Emírségek elfogott egy hajót, amely az ENSZ embargóját megszegve Iránnak szánt észak-koreai fegyvereket szállított.

Az Egyesült Államok régóta gyanítja, hogy Észak-Korea titokban atomfegyvergyártás céljából urándúsítási programot folytat. Szakértők azonban mindeddig úgy vélték, Phenjan messze jár attól, hogy az urándúsítás végső fázisát is elérje.

A levélben Phenjan azt írta: ha a Biztonsági Tanács a kezdetektől fogva "nem csinált volna ügyet" az áprilisi észak-koreai rakétaindításból - mint ahogy Dél-Korea szintén műholdfelbocsátás céljával, augusztus 25-én végrehajtott rakétaindítását sem tette szóvá - akkor Phenjan nem lett volna kénytelen keményebb ellenlépéseket tenni, vagyis nem hajtott volna végre májusban kísérleti atomrobbantást.

Phenjan a KCNA által idézett írásban megismételte, hogy továbbra is ellenzi az észak-koreai nukleáris leszerelésről szóló hatoldalú tárgyalásokat, amelyekről tavaly decemberben vonult ki. "Soha nem volt ellenünkre a Koreai-félsziget, sőt az egész világ atomfegyver-mentesítésének gondolata. A hatoldalú tárgyalások szerkezetét kifogásoljuk, mert az sérti Észak-Korea szuverenitását és a békés fejlődéshez való jogát" - állt a levélben.

Turisták filmeznek egy 
Scud-B típusú rakéta kiállított példányát egy szöuli múzeumban 209. szeptember 4-én
A tourist films a mock Scud-B missile (R), the same model which North Korea used, and other mock South Korean missiles displayed at the War Memorial of Korea in Seoul September 4, 2009. North Korea said on Friday it was closer to a second way of making nuclear weapons, a move analysts saw as a new tactic to put pressure on the international community after a month of conciliatory gestures. REUTERS/Choi Bu-Seok (SOUTH KOREA MILITARY POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.