Észak-Korea békülne Szöullal

Észak-Korea váratlanul hivatalos tárgyalási ajánlatot tett csütörtökön Dél-Koreának a megromlott viszony rendezése érdekében.

A két Korea békés újraegyesítéséért felelős phenjani bizottság egy közleményben arról tájékoztatta Szöult, hogy - a 2000. június 15-én elfogadott közös nyilatkozat évfordulójának alkalmából - a kétoldalú kapcsolatok rendezése érdekében kész tárgyalni számos kérdésről. Többek között a közösen működtetett keszongi ipari parkról is, amelyet Phenjan áprilisban vont blokád alá, majd kiürített. Az ipari övezetben több mint 120 dél-koreai cég foglalkoztatott több mint ötvenezer észak-koreai munkást.

A 2000. június 15-én elfogadott nyilatkozatot Kim De Dzsong akkori dél-koreai államfő és Kim Dzsong Il néhai észak-koreai vezető fogadta el, ez a dokumentum nyitotta meg az utat a megbékélés előtt. Korábban Dél-Korea is ajánlatot tett már a tárgyalások megkezdésére, de vonakodott attól, hogy a megbeszélések június 15-e körül legyenek. Véleményük szerint Phenjan valószínűleg propagandacélokra használná fel az eseményt, írja a Reuters.

Az észak-koreai KCNA hírügynökség közölte, hogy Phenjan a felfüggesztett kommunikációs csatornákat is újra működésbe léptetné, ha Szöul elfogadja a tárgyalásokról szóló ajánlatot. Phenjan arról is hajlandó beszélni, hogy a dél-koreaiakat újra beengedjék a Kumgang-hegyen lévő üdülőövezetbe, ahol korábban az 1950–1953-as koreai háborúban szétszakított családok találkozhattak egymással. A két Korea 1997-től kezdve több mint tíz éven át szervezett ide túrákat. 2008 júliusában azonban egy észak-koreai járőr lelőtt egy dél-koreai asszonyt, aki a tiltott övezetbe tévedt.

Phenjan felajánlotta Szöulnak, hogy meghatározhatja a tárgyalások helyét és időpontját. Röviddel a bejelentés után a dél-koreai kormány üdvözölte a tárgyalási ajánlatot, és közölte, a későbbiekben határozza meg, hogy hol és mikor legyenek a tárgyalások.

Észak-Korea idén február 12–én hajtotta végre harmadik atomkísérletét, amely súlyos ENSZ-szankciókat vont maga után. Phenjan ezek után és a közös dél-koreai–amerikai hadgyakorlat miatt folyamatosan fenyegetőzött, és atomcsapással is megpróbálta megfélemlíteni az USA-t.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.