Erővel is visszatartaná a távozó orvosokat a cseh kormányzat

Válsághelyzet kihirdetésével tartaná vissza az alacsony bérek miatt távozni kívánó cseh orvosokat a prágai kormányzat.

Leos Heger egészségügyi miniszter közölte: amennyiben valamelyik régióban nagyszámú orvos hagyja el a kórházakat, és veszélybe kerül a lakosság egészségügyi ellátása, megpróbálja meggyőzni a régió elöljáróját, hogy emiatt válsághelyzetet hirdessen ki.

"Szükség esetén lehetőség van válsághelyzet kihirdetésére" - nyilatkozta szerdán Prágában a miniszter. A hatályos szabályok szerint válsághelyzetet alapvetően váratlan és nagyméretű katasztrófák esetén lehet kihirdetni.

"Amikor a lakosság nagyobb csoportjának az egészsége veszélyeztetve van, az ok lehet a válsághelyzet kihirdetésére" - vélekedik Heger.

December végéig mintegy 4000 csehországi orvos mondta fel munkaszerződését a kórházában az alacsony bérek miatt. Ez a kórházakban dolgozó orvosok egynegyede.

A regionális elöljárók eddig aránylag óvatosan nyilatkoznak, bár elismerik, hogy ez is egy lehetőség a helyzet megoldására. A Vysocina régióban például a kórházi orvosok 80 százaléka mondott fel, s ha beváltanák fenyegetésüket, akkor a régióban összeomlana az egészségügy.

A Cseh Orvosi Kamara (CLK) szerint a válsághelyzet kihirdetésének lehetősége ugyan fennáll, de az valószínűleg alkotmányellenes lenne. "A törvény ezt a lehetőséget a váratlan helyzetre érti. Mi már márciusban közöltük követeléseinket, s tájékoztattunk akciónkról. Az tehát nem lehet váratlan" - állítja Martin Engel orvosi szakszervezeti vezető.

A "Köszönjük, távozunk" nevet viselő szakszervezeti akció keretében az orvosok azt akarják, hogy átlagfizetésük a mindenkori országos átlagbér jelenlegi másfélszereséről a háromszorosára emelkedjen.

A két hónapos felmondási időt számítva ezek az orvosok - ha időközben nem gondolják meg magukat - március 1-jén már nem jelennének meg munkahelyükön, ami számos helyen súlyos gondokat okozna az egészségügyi ellátásban.

Az egészségügyi miniszter korábban felhívással fordult az orvosokhoz, arra kérvén őket, hogy adjanak neki időt az egészségügyi reform beindításához, amely újabb forrásokat biztosítana a bérek számára.

A minisztérium és az egyes régiók az akció befejezése után, tehát az év elején felmérik a kialakult helyzetet, és meghatározzák, mire lenne szükség, ha nagyobb számú orvos távozna márciusban a kórházakból.

A cseh orvosok jelentős része a külföldi munkavállalást fontolgatja, illetve azt, hogy a jövőben magánpraxist fog folytatni. Osztrák egészségügyi körök már jelezték: orvoshiány van, s a cseheket szívesen fogadják. Szlovákiában ugyanakkor az orvosok Csehországba távozásától félnek, mert ott jóval magasabbak a bérek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.