Emberiség elleni bűncselekmények Egyiptomban
Kairó Rabáa al-Adavíja téren a Muzulmán Testvériség tüntetésének szétoszlatásakor 817 tüntetőt öltek meg, amit az HRW az 1989-es pekingi Tienanmen téren történtekhez hasonlított - állítja a jelentés.
– A Rabáa téren az egyiptomi biztonsági erők a közelmúlt történelmének egyik legsúlyosabb, tüntetők sérelmére elkövetett tömeggyilkosságát hajtották végre egyetlen nap alatt - hangsúlyozta Kenneth Roth, a HRW igazgatója a jelentést kísérő közleményében. Hozzátette: nem csupán túlzott erő alkalmazásáról vagy rossz kiképzésről van szó. Az egyiptomi kormány legmagasabb szintjein eldöntött erőszakos fellépés történt. Ugyanazon vezetők közül sokan még most is hatalmon vannak, és sok mindenért felelniük kell.
A Muzulmán Testvériséget terrorszervezetnek tekintő egyiptomi vezetők korábban az erőszakos fellépést azzal indokolták, hogy egyes tiltakozóknál fegyver volt, és a rendőrökre lőttek. A tömegoszlatások előtt több vezető, közöttük Abdel-Fattah asz-Szíszi vezérkari főnök, a jelenlegi államfő is felszólította a tüntetőket, hogy vessenek véget az ülősztrájknak, tekintettel a forgalom akadályozására, a közrend megzavarására és az erőszakos cselekmények veszélyére.
A belügyminisztérium közlése szerint a biztonsági erők 62 tagja halt meg erőszakos cselekményekben 2013. augusztus 14-én. Tavaly mintegy 275 rendőr lett támadás áldozata - közölte a tárca. A kormány eddig több mint 700 tüntető halálát ismerte be.
A HRW elismerte, hogy a tüntetők kövekkel és Molotov-koktéllal dobálták a biztonsági erőket, és néhányan tüzet is nyitottak, de közölte, hogy ez nem indokolja az állam által alkalmazott erő mértékét. "Tekintettel ezeknek a gyilkosságoknak a kiterjedt és módszeres jellegére, valamint az arról tanúskodó bizonyítékra, hogy éleslőszerek bevetése része volt a többségükben fegyvertelen tiltakozók elleni fellépésnek, ezeket a gyilkosságokat emberiesség elleni bűncselekményeknek is lehetne tekinteni" - áll a jelentésben, amely az elkövetők büntetőjogi felelősségre vonását szorgalmazza.
A jelentés felszólítja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát, hogy hozzon létre nemzetközi bizottságot a 2013. június 30-a óta egyiptomi tüntetők ellen elkövetett tömeggyilkosságok kivizsgálására. A dokumentum az erőszak fő szervezőjének nevezi a hadsereg akkori főparancsnokát, Szíszit, és a felelősök között nevezi meg Mohamed Ibráhim belügyminisztert is. Az al-Dzsazíra szerint több mint egy tucat felsőrangú politikus ellen vizsgálatot kellene indítani.
A HRW igazgatóját, Kenneth Roth-t és munkatársait hétfőn nem engedték be Egyiptomba. Miután gépük megérkezett 12 órát kellett várniuk a kairói nemzetközi reptéren. Azért mentek az országba, hogy ott nyilvánosságra hozzák a jelentést.
Az iszlamisták által támogatott Mohamed Murszinak, Egyiptom első demokratikusan megválasztott elnöknek hatalmát 2013. július 3-án buktatták meg a katonák.