Elutasította Boriszov a kormányalakítási felkérést

A Boriszov vezette egypárti kormány a múlt héten nyújtotta be lemondását az erőszakossá fajuló tömegtüntetések miatt.

Elutasította hétfőn Bojko Boriszov, Bulgária ügyvezető kormányfője az államfő kormányalakítási felkérését. "Nem alakítunk új kormányt" - közölte Boriszov a jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt nevében, miután megbeszélést folytatott Roszen Plevneliev köztársasági elnökkel. Az alkotmány értelmében az elnöknek először a legtöbb mandátummal rendelkező pártot kell kormányalakításra felkérnie. Amennyiben az nem tud kormányt alakítani, az államfőnek a második, majd azt követően a harmadik legerősebb képviselettel rendelkező politikai erőt kell felkérnie. Ha egyik párt sem tud vagy akar kormányt alakítani, előre hozott választásokat kell tartani két hónapon belül.

Az államfő a második legerősebb parlamenti párttal, a Bolgár Szocialista Párttal (BSZP) hivatalosan február 28-án, a török kisebbséget képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért (DPSZ) nevű párttal pedig március 1-jén fog konzultálni. Mindkét párt már jelezte, hogy el fogja utasítani a kormányalakítási felkérést. Ha ezt hivatalosan is megteszik, Plevneliev március 4-én - a civil társadalom képviselőivel folytatott egyeztetések után - ismertetheti az előre hozott választásokig irányító szakértői kormány összetételét és fő célkitűzéseit. Az előre hozott választások időpontját is március első napjaiban jelenthetik be.

Bojko Boriszov azt állította, hogy a szocialista és liberális ellenzék szervezte "államcsíny" vezetett kormánya bukásához. Azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy hasznot húzott a szegények helyzetéből és provokátorként részt vett a tiltakozásokban. A távozó kormányfő arra biztatta a szocialistákat, hogy alakítsanak azonnal kormányt, ne várják meg az előre hozott választásokat, mivel "két és fél hónap politikai hatalom nélkül kockázatot jelent az ország számára". Bulgáriában több mint két hete tartanak tömegtüntetéseket a magas áramdíjak, a korrupció és a szegénység elleni tiltakozásul. A megmozdulások a kormány lemondása után sem értek véget, vasárnap több tízezren tüntettek Bulgária-szerte, a tömeges elégedetlenséget már a teljes politikai elit ellen irányul.

A bolgár belügyminisztérium hétfői közlése szerint 33 embert állítottak elő a vasárnapi demonstrációkon: fiatalok autókat rongáltak meg és kukáskocsikat gyújtottak fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.