Előre csal Basescu az elnökválasztáson?
A Pro Democratia Egyesület, az Active Watch sajtófigyelő ügynökség, a Jogi Forrásközpont és a Transparency International Románia felszólította az ombudsmant, hogy ez ügyben forduljon jogorvoslásért az alkotmánybírósághoz.
A szervezetek azt sérelmezik, hogy Basescu fényképe egyidejűleg szerepel saját választási plakátjain és a népszavazást népszerűsítő reklámanyagokon és plakátokon, ezáltal pedig a jelenlegi államfő érdemtelenül szerez előnyt az államelnöki kampányban. Másik kifogás, hogy Traian Basescu a népszavazás ügyében nem tette lehetővé az alternatíva kifejezését, s úgy népszerűsíti az egykamarás parlament előnyeit, hogy más megoldás felmutatására nem biztosít lehetőséget.
Georgiana Iorgulescu a Jogi Forrásközpont ügyvivője közölte: szerintük a parlamenti struktúra kérdését külön kellene megtárgyalni, az állampolgárok nagy többsége ugyanis képtelen megítélni, hogy melyek az egy-, illetve a kétkamarás parlament előnyei vagy hátrányai.
A civil társadalom más szervezetei megoldást is ajánlnak a Basescu által erőltetett népszavazásra. Smaranda Enache, a Pro Europa Liga (PEL) társelnöke úgy vélekedett, hogy „az államfő által javasolt rendszer egyfajta önkényuralmi államformához vezetne”, Romániában ugyanis hagyománya van a kétkamarás törvényhozási rendszernek, azt kellene inkább tökéletesíteni, a képviselőház és a szenátus feladatkörét jobban elkülöníteni. Enache szerint a képviselők száma csökkentésének módozatait a parlamentnek kellene kidolgoznia és megszavaznia.
Mindezekből kiindulva a PEL arra kéri a választókat, ne támogassák a parlament átszervezését. Olyanképpen, hogy november 22-én kizárólag az államelnökjelöltekre adják le voksaikat, és ne vegyék át a népszavazási szavazólapokat. Ha ugyanis kilencmillió szavazónál kevesebb vesz részt a referendumon, az érvénytelen lesz.