Elmennek a tárgyalásra a bizalmas vatikáni iratok közlésével vádolt újságírók
Emiliano Fittipaldi és Gianluigi Nuzzi bejelentették, hogy részt vesznek a bizalmas vatikáni dokumentumok eltulajdonítása és nyilvánosságra hozatala miatt ellenük indított per első tárgyalásán.
Fittipaldi hangsúlyozta, hogy a Vatikán a sajtószabadságot állítja bíróság elé. A vatikáni büntetőtörvénykönyv értelmében négytől nyolc évig terjedő börtönre ítélhetik az olasz újságírókat. Most először fordul elő, hogy a pápai állam ügyészsége újságírók ellen emelt vádat. A 2012-es Vatileaks-botrányban is érintett Gianluigi Nuzzi "Via Crucis" (A keresztút) és Emiliano Fittipaldi "Avarizia" (Kapzsiság) című könyvében Vatikánváros pénzügyi kimutatásai, számlái szerepelnek. A két újságíró több száz bizalmas dokumentumhoz jutott hozzá, amelynek nagy részét még nem is közölték.
A vatikáni dokumentumokat a vád szerint Lucio Ángel Vallejo Balda spanyol prelátus, a vatikáni gazdasági ügyek prefektúrájának titkára juttatta ki a Vatikánból. Vallejo Baldát a vatikáni csendőrség október végén vette őrizetbe és azóta a vatikáni bíróság fogdájában őrzik. Vallejo Balda vatikáni állampolgár, ezért az ő esetében fennáll a "hazaárulás" bűncselekménye is.
Lopással és bűnszövetkezéssel vádolják a világi Francesca Immacolata Chaouqui olasz állampolgárt, aki ez idáig szabadlábon védekezett. A PR-szakértőként és lobbistaként ismert, egyiptomi apától született nő 2013-2014 között a Vatikán gazdasági-adminisztratív működését átszervező bizottsága (COSEA) tagjaként dolgozott a Vatikánban. A Cosea tagja volt Vallejo Balda, valamint munkatársa, Nicola Maio is, aki szintén a vádlottak között szerepel.
A vatikáni ügyészség szerint Vallejo Balda és Chaouqui nyolcvanhét titkos vatikáni jelszót is átadott a két olasz újságírónak a Cosea internetes adatbankjába való belépéshez.
Francesca Immacolata Chaouqui közölte, "oroszlánként" fog harcolni igazáért a vatikáni bíróságon. Hozzátette: semmilyen bizonyíték nincsen ellene, mivel soha egyetlen dokumentumot nem lopott el.