Elmaradt az áttörés az andalúziai választásokon
Az andalúziai voksolás az idei választási év nyitánya volt Spanyolországban, az első teszt, hogy milyen mértékben kopott meg az évtizedek óta tartó kétpárti – a szocialisták (PSOE) és a Néppárt (PP) – váltógazdálkodása. A voksokért most szállt ringbe első alkalommal két új keletű, a gazdasági válság talaján az elégedetlenkedést meglovagoló politikai erő, a Podemos és a Ciudadanos. Andalúziában az első felmérések szerint nem következett be a feltételezett nagymértékű erőátrendeződés.
Legközelebb május 24-én Spanyolország 13 tartományban rendeznek helyhatósági, év végén pedig országos parlamenti választásokat.
Andalúzia az ibériai ország legnépesebb tartománya, 6,5 millióan – egyötöde a spanyolországi választóknak – adhatták le voksukat. A főleg mezőgazdaságból és turizmusból élő tartomány jobban megszenvedte az elhúzódó gazdasági válságot, itt az országos adatnál rosszabb a mutató, amennyiben minden három felnőttből egy munkanélküli. Sajátos abból a szempontból is, hogy a helyi kormányzatot a szocialisták 33 éve megszakítás nélkül vezették, legfeljebb koalíciós partnerrel. Eltérően a madridi központi kormánytól, amelyet hol a szocialisták, hol – mint jelenleg 2011 óta – a Néppárt birtokol.
A spanyol konzervatív tábor, így annak fő szócsöve, az ABC napilap a fő tüzet a Podemosra irányítja, mondván, hogy a párt vezetői – egy politikai kutatóintézet munkatársaiként - Hugo Chávez venezuelai elnöknek adott tanácsokért hatalmas pénzeket kaptak. A másik fő vádpont, hogy a Podemos választási kampányában olyan ígéreteket tesz, amit kormányra kerülve nem tudna betartani.
A Podemos a gazdasági válság miatt elégedetlenkedő, utcai demonstrációkon szerveződött mozgalom tavaly alakult radikális baloldali párttá, a megfigyelők rendre a görög Szirizához hasonlítják. A másik új erő, a Ciudadanos (Polgárok vagy Lakosok) részben katalóniai gyökerű, inkább középre húzó, konzervatívabb, ám abban egyetért a Podemosszal, hogy le kell váltani a korrupcióban felelős, váltógazdálkodást folytató két nagy pártot, a szocialistákat és a néppártiakat.