'Éljen a maffia!'

Öt góllal nyert a szicíliai labdarúgó-bajnokság legutóbbi fordulójában az agrigentói Akragas, és a diadalt a csapat tulajdonosa, a játékgyáros Gioacchino Sferazza "kebelbarátjának, Nicola Ribisinek" - a Cosa Nostra Keresztapjának, Bernardo Provenzanónak a jobb keze - ajánlotta a játékosokkal és a bíróval közösen.

A 29 éves Ribisi azonban nem egykori focicsillag, nem is a dél-olasz sziget köztiszteletben álló szülötte, az Akragas elnöke a győzelmet a maffiának a mérkőzés előtt letartóztatott tagjának dedikálta. Nem is akármilyen maffiózónak. A "fivérnek tekintett barát" a Keresztapa, Bernardo Provenzano jobb keze, aki főnöke cellába kerülése óta a hatóságok szerint a Cosa Nostra bűnszervezetének talpra állításán dolgozott.

Agrigento államügyésze, Renato Di Natale azonnali vádat emelt a maffiát éltető csapattulajdonos ellen, akit egy nap alatt eltiltottak a közszerepléstől és a sporttól is. Sferazza öt évig nem teheti be a lábát stadionba, nem vehet részt semmiféle sportrendezvényen, és ő sem nem rendezhet nyilvános eseményt. A maffia-ellenes nyomozóigazgatóság megkezdte a vállalkozó tevékenységének, kapcsolatainak, bankszámláinak átfésülését.

Az önkormányzat arra kérte az Akragas eddigi szponzorait, szüntessék meg a csapat támogatását, és az a javaslat született, hogy a városi stadiont arról a Rosario Livatino bíróról nevezzék el, akit Ribisi egyik nagybácsija gyilkolt meg 1990-ben. "Súlyos precedens, negyven évet ugrottunk vissza a maffia elleni harcban. Sajnos pont a fiatalok között legnépszerűbb sportágban mutattak rossz példát!" - hangsúlyozta a Ribisit letartóztató agrigentói rendőrkapitány, Girolamo Di Fazio.

Valójában nem ez az első ilyen eset: 2004. októberében a szintén a szicíliai tartományi bajnokságban játszó Isola di Capo Rizzuto találkozóját vezető bíró egy perces csenddel indította a mérkőzést Carmine Arena emlékére. Don Carmine a csapattulajdonos unokatestvére volt: gépfegyverrel lőtték szitává egy maffia-leszámolásban. A bírót felfüggesztették, de ugyanez történt Locriban, ahol a ‘97-es bajnokságon az utcán meggyilkolt maffiavezér Cosimo Cordíról emlékeztek meg.

A maffia jelen van az országos bajnokságban is: a Serie B-ben, 2002 decemberében, a Palermo-Ascoli találkozón, a szicíliai szurkolótábor kemény magja által magasba emelt transzparens enyhébb börtönkörülményeket követelt a maffia letartóztatott tagjainak a corleonei Leoluca Bagarella szavait skandálva, aki ezzel egy időben a palermói bíróság bunkertermében folytatott tárgyalásán a magánzárka ellen tiltakozott. A lelátót betakaró feliratot a rendőrség távolította el.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

A Szicíliával szomszédos Calabriában, az 'ndrangheta hazájában, 1995-ben Fortunato Maurizio Audino-ifjúsági emlékkupát rendeztek: nyolcszáz fiatal vett részt a dél-olasz bűnszervezet családjai közötti leszámolásban meghalt kábítószer-kereskedőről elnevezett sportfesztiválon.

"W i Casalesi" - Éljen a Casalesi-klán: ezt lobogtatták hatalmas lepedőn, Nápoly főterén, a helyi köztisztasági hivatal elbocsátott dolgozói. Mint elmondták, a vállalat privatizációja ellen tüntettek, mivel ha a szeméttakarítást magánvállalkozásokra bízzák, akkor a munkát biztos, hogy a camorra kaparintja meg. A nápolyi hatóságok mégsem tartották indokoltnak a legvéresebb camorra-család éltetését.

"A maffia, camorra, 'ndrangheta nem utálatos azok számára, akik ezeknek a bűnszervezeteknek a területén élik mindennapjaikat. Sajnos, főleg a fiatalok nem találnak semmi kivetnivalót abban, hogy valaki a Casalesi-család hű tagja. Azért, mivel mára a camorra profilt váltott, vállalkozik, az építőiparban, kereskedelemben mossa tisztára a pénzét, és még a labdarúgócsapatokat is finanszírozza" - kommentálta a Casalesikről szóló regény, a Gomorra szerzője, a négy év óta védelem alatt élő Roberto Saviano.

Pozitív példa is akad: a Casalesik uralta nápolyi népnegyedben, ahova még a rendőrök is csak csoportosan, tetőtől talpig fegyverben mernek belépni, önkéntesek működtette szabadidőközpont nyílt, Utcagyerekek névvel. Itt az iskolába-járás helyett drogot áruló gyerekekkel foglalkoznak. Többek között énekelni-zenélni tanítják őket, színésztanoda indult és edzőteremben sportolhatnak. "Uszodát is szeretnénk és egy focipályát!" - mondta a Megváltóról elnevezett Salvatore, aki olaszul nem tud, csak a nápolyi nyelvjárást ismeri, de gyönyörűen énekel és verset írt az Afganisztánban meghalt olasz katonák emlékére.

 

A szicíliai Akragas labdarúgócsapat tulajdonosa,  Gioacchino Sferazza
Gioacchino Sferazza
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.