A Navalnij fivéreket azzal vádolják, hogy 2008 és 2012 között szállítmányozó ügynökségükön keresztül több mint 30 millió rubelt – mai árfolyamon számítva mintegy 530 ezer dollárt – sikkasztottak el két cégtől, elsősorban az Yves Rocher francia kozmetikai cég oroszországi leányvállalatától.
|
Navalnij (jobbra a második) felfüggesztettet kapott, testvérének (jobbra)börtönbe kell mennie Sergei Karpukhin / Reuters |
A büntetőeljárás azonban több okból is ellentmondásos. A tárgyalás során – mint arra többek között a Vedomosztyi moszkvai üzleti napilap kommentárja is rámutat – kiderült, hogy az ügynek gyakorlatilag nincs károsultja. Noha a feljelentést az Yves Rocher Vostok francia igazgatója, Bruno Leproux tette, ő maga nem jelent meg a tárgyaláson, ahol a társaság több vezetője viszont úgy nyilatkozott, nem érte veszteség a cégét. Sőt egyikük kijelentette: ha tehetné, ma is megkötné a Navalnijékkal hat éve aláírt szerződést.
Maga az elsőfokú – a védők által megfellebbezett – ítélet sem nevezhető ésszerűnek. A házi őrizetben lévő Alekszej Navalnij ugyanis másfél éve egy másik, ugyancsak vitatott gazdasági ügyben ötéves felfüggesztett börtönt kapott, így az ügyészség rá tíz-, öccsére pedig nyolcéves szabadságvesztés kiszabását kérte, ám mégis a testvérét sújtották a súlyosabb büntetéssel.
„Nem szégyellik magukat?! Miért őt ültetik le? Hogy még jobban büntessenek engem?!"
– fakadt ki az ítélethirdetés után az idősebb Navalnij, aki az utolsó szó jogán arról beszélt, hogy ügyük hátterében politikai indítékok húzódnak meg.
Hasonló véleményt tükröz a moszkvai kommentárok egy része is. Ezek egyebek közt a Kremlből vezényelt, az ellenzék lejáratására és megfélemlítésére tett kísérletről szólnak. Alekszej Makarkin, a Politikatechnológiai Központ moszkvai elemzőcég vezérigazgató-helyettese ugyanakkor úgy véli, a mostani ítélet aligha fékezi meg a kormányzattal szemben álló erőket.
|
Navalnij hívei este is tüntettek Tatyana Makeyeva / Reuters |
– A felfüggesztett büntetés azt jelzi, hogy a hatalom nem akarja ingerelni az ellenzéket, az ifjabbik Navalnijra kiszabott letöltendő szabadságvesztés viszont a nyomásgyakorlás növelésének szándékára utal – mondta a Népszabadságnak a politológus. Szerinte a Kreml bírálói feltehetőleg a saját sikerükként értékelik, hogy Alekszej Navalnij végül a vártnál enyhébb büntetést kapott, így a jövőben várhatóan nőni fog aktivitásuk, amit a gazdasági helyzet romlása is ösztönöz.
Korrupcióellenes harcosból ellenzéki vezér
A 38 éves, jogi és pénzügyi végzettségű Alekszej Navalnij az állami többségű orosz cégeknél zajló korrupciót leleplező bloggerből lett ellenzéki vezér. „Gyanús” társaságokból vásárolt papírokat, s kisebbségi részvényesként szerzett értesülések alapján mutatott rá kétes ügyletekre.
Ellenfelei azt vetik a szemére, hogy a személyes haszonszerzés vezérelte, ezt sugallják az ellene indított ellentmondásos gazdasági büntetőeljárások is. Az ellenzék egyik vezéralakjának azóta tekintik, hogy a 2011-es parlamenti, majd a 2012-es elnökválasztás után a feltételezett csalások ellen tiltakozó moszkvai tömegtüntetéseket szervezte.
Sokan hiányolják azonban belőle a gyenge, megosztott ellenzék összefogásához szükséges karizmát, a szemére vetik, hogy a nacionalista erőkkel is „flörtöl”. Tavaly indult a moszkvai főpolgármesteri posztért, s az igen korlátozott kampánylehetőségei ellenére a voksok több mint 27 százalékával lett a második.
A Navalnij-per nem csak a sajtóban váltott ki nagy visszhangot. A keddi ítélethozatal előtt a bíróság épületénél egy kisebb csoport „A tolvajnak börtönben kell ülnie" jelszóval követelte az orosz közvélemény jelentős része által bűnösnek tartott ellenzéki aktivista elítélését, este pedig Navalnij hívei vonultak Moszkva központjába.
|
Az ellenzéki vezér is kiment a demonstrációra, de a rendőrök hazavitték Tatyana Makeyeva / Reuters |
Az utóbbi megmozdulást pedig a hatóságok megpróbálták megakadályozni. Becslések szerint így is mintegy kétezer ember ment ki a Kreml tövében fekvő Manyézs térre, ahol több száz rendőr és belügyi katona várta őket. Késő esti adatok szerint több mint 170 tiltakozót állítottak elő, és a házi őrizet szabályainak megszegése miatt lefogták a tüntetésre igyekvő Navalnijt is, de őt nem az őrsre, hanem hazaszállították a rendőrök.