Egyiptomban a legrosszabb arab nőnek lenni
Szexuális zaklatás, genitális csonkítás, a konzervatív iszlamista csoportok szerepének növekedése - többek között ezek a tényezők járultak hozzá, hogy a nők jogait tekintve Egyiptom áll a legrosszabbul az arab világban egy tanulmány szerint. Egyiptomot Irak, Szaúd-Arábia, Szíria és Jemen követi.
A szakértők elsősorban a nők elleni erőszakot, a szüléssel kapcsolatos jogokat, a nőkkel való bánásmódot a családban, illetve a nők politikai és gazdasági szerepvállalását vizsgálták. Kezdetben sokan azt hitték, hogy az arab tavasz legnagyobb nyertesei a nők lesznek, az azóta eltelt időben azonban kiderült, hogy a konfkliktusok instabilitást hoztak a térségbe, és az iszlamista csoportok fellendülését eredményezték.
Kairó környékén vannak olyan települések, ahol a gazdasági tevékenység nagy részét a nőkkel való kereskedelem és a kényszerházasságokból befolyó pénz jelenti - mondta a Global Fund for Women amerikai jogvédő csoport egyik munkatársa. Egyiptom főleg a szexuális zaklatás miatt kapta a legalacsonyabb besorolást. A nők helyzete látványosan azután romlott, hogy az iszlamista Muzulmán Testvériség által támogatott Mohamed Murszit választották elnökké. Murszit ugyan megbuktatták, ez azonban már nem sokat segített a nőkön. Az elnök elleni tüntetések alatt 91 nőt erőszakoltak meg vagy zaklattak a demonstrációknak helyet adó Tahrír téren.
Egy áprilisi ENSZ-felmérés is megerősíti, hogy a szexuális zaklatás valóban probléma Egyiptomban: az adatok szerint az országban élő nők 99,3 százaléka ki volt már téve ennek. A HarassMap egyiptomi szervezet szerint ez azért van, mert akkora a zaklatás társadalmi elfogadottsága, hogy a zaklatók már nem is tesznek különbséget a nők között kor, gazdasági, társadalmi státusz vagy öltözködés alapján.
A kutatás szerint Irakban most sokkal rosszabb a nők helyzete, mint Szaddám Husszein ideje alatt volt. Szaúd-Arábiával kapcsolatban megállapítják, hogy ez az egyetlen arab ország, ahol a nők nem vezethetnek autót, alig vehetnek részt a politikában, diszkriminálják őket a munkahelyen, és sérülnek a tulajdonhoz való jogaik is. A tanulmány azonban megjegyzi azt is, hogy észlelhető enyhe javulás, Szaúd-Arábia ugyanis több arab országot is leköröz az oktatáshoz való jogot, a szüléssel kapcsolatos jogokat és a nők elleni erőszak arányát tekintve.
Szíriában a 2011 márciusa óta dúló polgárháború vetette vissza a nők jogait. A szakértők szerint a Bassár al-Aszad elnökhöz lojális csapatok sokszor követnek el erőszakot a nőkön, a szélsőséges iszlamisták kezén lévő területeken teljesen megfosztják őket jogaiktól, és a menekülttáborokban is sokszor bántalmazzák őket.
A lista alján a Comore-szigetek található, azaz a nők jogainak szempontjából ez a legfejlettebb ország az arab világban. Itt a miniszteri posztok 20 százalékát nők töltik be, a tanulmány szerint a nőktől nem várják el, hogy fiú utódot szüljenek, a fogamzásgátlás elfogadott (még az állam is indított felvilágosító kampányt), és a válás után a nőknek is marad tulajdonuk. A nők jogait tekintve a top országok között van mág Omán, Kuvait, Jordánia és Katar is.
A Thomson Reuters Foundation által megrendelt felmérést 330 szakértő készítette az Arab Liga 21 tagállamában és Szíriában. Az arab tavasz óta ez az alapítvány harmadik, női jogokra fókuszáló tanulmánya.