Egyházi pedofília: mentség nincs, de felelősségre vonás se

A Vatikán képviselői csütörtökön álltak az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága elé.

Nincs mentség a gyerekek ellen elkövetett szexuális bűncselekményekre – mondta csütörtökön Genfben Silvano Tomasi érsek, vatikáni ENSZ-nagykövet, de ezen az egy mondaton kívül nagyrészt ezúttal is homályban maradt, hogyan akarja felelősségre vonni a katolikus egyház azokat a papokat és más egyházi személyeket, akiket pedofílián érnek. A Vatikán képviselőit az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága hallgatta meg Genfben. A bizottságot főleg az érdekelte, hogy a szexuális visszaélések elkövetőire milyen büntetés vár, a Vatikán átadja-e az ilyen ügyeket a világi igazságszolgáltatásnak, és mivel akadályozza meg, hogy ezeket az ügyeket a püspökök eltussolják. Tomasi erre úgy válaszolt, hogy a Vatikánnak van mechanizmusa a szexuális visszaélések megelőzésére, és együttműködik a világi hatóságokkal is, de – tette hozzá – nyitott az ENSZ javaslataira, hogyan kellene védenie a gyermekek jogait. Ferenc pápa decemberben nevezett ki egy nyolctagú bizottságot, amelynek feladata megfelelő válaszokat adni a gyerekek védelmére, és segíteni a papok szexuális visszaéléseinek az áldozatain.

A Vatikán számára az egyik legkényelmetlenebb kérdés, hogy a tudomásukra jutott pedofilügyekről a vezető egyházi személyek egyszerűen hallgatnak, vagy más plébániákra helyezik át az érintett papokat, így mentve őket a felelősségre vonástól. Ezzel kapcsolatban a bizottság egyik tagja, Sara Oviedo csütörtökön elővette a Vatikán Dominikai Köztársaságba akkreditált nunciusának, Józef Wesolowskinak az esetét. Wesolowskit egy tinédzser fiú megerőszakolásával vádolják, ám tavaly augusztusban a nunciust sietve hazarendelték, a hollétéről és a felelősségre vonásáról pedig azóta sincs hír. Tomasi az ügyet firtató bizottsági kérdésre csütörtökön is elkerülte a választ, csak annyit árult el, Wesolwski ellen már elindították a vizsgálatot.

A csütörtöki meghallgatásra az amerikai és európai áldozatok képviselői és emberi jogi szervezetek is elküldték saját jelentéseiket. Egyikük emlékeztetett, hogy az Írországban kitört pedofilbotrány alatt egy bíboros azt az üzenetet küldte a helyi püspököknek, hogy „házon belül” oldják meg a szexuális visszaéléssel gyanúsított pap ügyét, és ne adják át az erőszaktevőt a világi hatóságoknak. A 2011-ben történt eset miatt Enda Kenny ír miniszterelnök úgy döntött, hogy bezárja országa vatikáni nagykövetségét.

A Vatikán ismert álláspontja szerint mivel a hatásköre nem terjed ki a világ országaira, csak a mindössze 0,44 négyzetkilométeres miniállamon belül elkövetett esetek után szolgáltathat igazságot. Charles Scicluna érsek, a szexuális bűncselekményeket vizsgáló vatikáni bizottság volt vezetője az ezzel kapcsolatban csütörtökön elhangzó kritikákra úgy reagált, „talán még nem késő”, az egyház vezetésének bizonyos dolgokat mostantól valóban másként kell csinálnia. „Higgyék el, a Vatikán érti. Senki nem állhat a szexuális visszaéléseket elkövető papok felelősségre vonásának az útjába” – fogalmazott az érsek.

Bár a Vatikán még 1990-ben csatlakozott az ENSZ Gyermekjogi Egyezményéhez (UNCRC), az aláíróknak pedig ötévenként jelentést kell kiadni, a katolikus egyház csak 1995-ben, majd több mint egy évtizedes kihagyással, 2011-ben tett eleget ennek a kötelezettségének. A két jelentésben egy szó sem esik papok szexuális visszaéléseiről, amelyektől akkor már hangos volt a világsajtó. Emiatt az ENSZ tavaly júliusban – kifogásolva a jelentés hiányosságait – tájékoztatást kért mindazokról az egyházi személyekről, akikről a Vatikán tudja, hogy szexuális bűncselekményeket követtek el, a decemberi válasz azonban nem említ konkrét eseteket, csak megismétli, hogy a gyermekjogi egyezmény aláírásával nem vállalt és nem is vállalhatott felelősséget a katolikus egyház valamennyi tagjáért.

A Ferenc pápa által decemberben  kinevezett nyolctagú bizottság egyik tagja, Sean Patrick O’Malley bostoni érsek zéró toleranciát hirdetett a pedofiliával szemben. Kijelentette, hogy különbizottságot állítanak fel a pedofília elleni fellépés érdekében. Eszerint a Vatikán teljes fordulatot határozott el a korábbi, még 1962-ből származó állásfoglalásához képest, miszerint el kell tussolni a papok eltévelyedéseit.

A genfi ENSZ-meghallgatással egy időben Ferenc pápa a vatikáni Santa Marta templomban tartott miséjén kemény bírálatban bélyegezte meg azokat a papokat, akik korrupciós botrányaikkal „bemocskolják” az egyházat. Szerinte az ilyesféle botrányok az egyházban azért törhetnek ki, mert ezeknek az egyházi személyeknek nincs élő kapcsolatuk Istennel. „Így ezek a korrupt papok ahelyett, hogy az élet kenyerét kínálnák, mérgezettet adnak Isten népének” – fakadt ki Ferenc a La Repubblica  szerint. „Az egyház szégyene. Annyi a botrány, amelyet most nem akarok említeni, de mindnyájan tudunk róluk. Botrányok, amelyekre annyi pénz ment el” – mondta a pápa.

A beszédre egy nappal azután került sor, hogy a pápa a vatikáni bank, az IOR felügyelő bizottsága megújításáról döntött. A tagok döntő többségét megerősítették helyükön, ám nincs közöttük Tarcisio Bertone bíboros, akit tavaly augusztusig hét éven át vezette a szentszéki államtitkárságot. Ugyancsak hiányzik a felügyelőbizottságból a Bertonéhez közel álló Domenico Calcagno bíboros, aki az olasz bulvársajtó szerint különleges vonzalmat táplál a lőfegyverek iránt.

Azt a Vatikán is elismeri, hogy változtatni kell
An archbishop adjusts his mitre ahead of the conferral of the sacred pallium by Pope Francis at St. Peter's Basilica in the Vatican June 29, 2013. Pope Francis conferred the sacred pallium on 35 new metropolitan archbishops during the Holy Mass for the Solemnity of St. Peter and Paul. REUTERS/Alessandro Bianchi (VATICAN - Tags: RELIGION) - RTX115N4
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.