Egyelőre nem indul eljárás Magyarország ellen
Az Európai Bizottság strasbourgi ülésén úgy döntött, egyelőre nem indít kötelezettségszegési eljárást a negyedik alkotmánymódosítás egyes rendelkezései miatt, mert a testület még megvárja a hétfőn a parlamenthez benyújtott módosítások elfogadását, és azokat is górcső alá vesz a végső elemzés elkészítéséhez.
Ha valakinek a fejéhez egy fegyvert tartasz, akkor győződj meg róla, hogy van benne töltény – ezt kérte az Európai Uniótól Szájer József kedden Strasbourgban a Broadwalk Empire tévésorozatot idézve. Egy nappal az Európai Parlament (EP) plenáris ülésének Magyarországról szóló vitája előtt a fideszes EP-képviselő konkrétumokat hiányolt, mondván, mindmáig nem tudják, hogy mi a baja az uniónak, „amiért Magyarországot támadás éri”.
Mint mondta, a José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnökének múlt pénteki, Orbán Viktor kormányfőnek címzett levelében jelzett ügyekről nem tudják, milyen összefüggésben probléma. Szájer József szerint az Európai Bíróság döntései nyomán keletkező esetleges bírságok miatt kivethető adóval csak az uniós deficitszabályoknak kíván megfelelni a kormány. A választási hirdetésekkel kapcsolatos kifogások miatt egységes elbánást kért az EU-tól Szájer, aki szerint ezen szabályozások miatt más országokat is ki lehetne emelni. Az Országos Bírói Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogkörével kapcsolatban pedig azt mondta, ez ügyben már folynak tárgyalások az Európai Bizottsággal.
Lapunk kérdésére, hogy akkor miért volt szükség a hétfőn a parlamentbe benyújtott módosításokra, amelyekkel úgy tűnt, kezelni próbálják a Barroso-levélben felvetett problémákat, Szájer úgy válaszolt: ezzel is kifejezni kívánja a kormány a készségét, hogy „talányos kifogásokból is szívesen olvasunk”. Mint mondta, örülne, ha már a kötelezettségszegési eljárásoknál tartanánk, mert az már konkrétum. Kifejtette, reméli az Európai Bizottság – mely a jogszabályok vizsgálatát folytatja – korrekt lesz, bár annyit látnak, hogy „nem mindig a valós szempontok számítanak”.
Szájer az Európai Néppártban uralkodó hangulatról annyit mondott, az azon múlik, ki mennyire informált. Mint mondta, alaptalan, tárgyi tévedésektől hemzsegő, az újságírás alapvető szabályait be nem tartó cikkekből tájékozódik sok néppárti képviselő, és ezért is fontos Orbán Viktor látogatása Strasbourgba. Az EP-képviselő szerint sok mindenben nem értenek egyet, de abban konszenzus van a néppártban, hogy „ami a magyarokra vonatkozik, azt a magyarok döntsék el”, illetve hogy a Magyarországot érintő támadás túlmegy a civilizált politikai vita határain.
Szájer szerint az Európai Parlamentben „belső tanácstalanság” van, hiszen még nem készült el az állampolgári jogokkal foglalkozó bizottság jelentése. A szerdai plenáris vita ezért is visszafogott lesz. A bizottság elemzését a negyvenperces vitán Viviane Reding igazságügyi EU-biztos mutatja be, majd a frakcióktól egy-egy felszólaló beszél.
Az EPP frakciója kedd este hallgatta meg Strasbourgban Orbán Viktort, akitől azt várják, még a szerdai plenáris vita előtt tisztázza magát, és fejtse ki az alkotmánymódosítások aggodalomra okot adó részleteit.
Az európai pártcsalád egyébként nyilvánosan teljes mértékben kiáll a Fidesz mellett. Pedro López de Pablo, az Európai Néppárt képviselőcsoportjának szóvivője lapunk érdeklődésére közölte: a néppárt és annak képviselőcsoportja támogatja a Fideszt, és ez nem változott attól függetlenül, hogy egyes párttagoknak esetleg más véleménye van, ahogy ez egyébként előfordul más ügyekben is. Cáfolta, hogy a Fidesz kizárása bármilyen fórumon szóba került volna, és közölte, az erről szóló sajtóértesülések alaptalanok.
Joseph Daul, az néppárti frakcióvezető hétfőn levelet írt az Új Magyar Szó főszerkesztőjének (az erdélyi magyar lap írt róla, hogy a Daul és Reding közti beszélgetésen felmerült a Fidesz kizárása), melyben cáfolja a dubrovniki vacsoráról a lapban megjelent információkat, és arra kéri a lapban az információ forrásaként megjelölt Reding-munkatársakat, ha valamit szeretnének mondani Magyarországról, ők is írásban tegyék.
Néppárti forrásból ugyanakkor úgy tudjuk, „nyugtalanság” van a pártban a Fidesz miatt. – A fideszes kollégáknak meg kell érteniük, hogy elegünk van. Nem belőlük, hanem abból, hogy állandóan a magyar alkotmányról kell beszélnünk – fogalmazott forrásunk. Hozzátette, sokakat megnyugtatna, ha a Fidesz és Orbán szimbolikus lépésekre szánnák el magukat. Példaként említette, hogy nem lehet egyrészről a cigányokat állatokként aposztrofáló újságírót eltűrni a pártban, miközben a Fidesz azt mondja, hogy sosem volt ilyen romabarát politika Magyarországon. – Meg kell szüntetni a kettős mércét a Fideszen belül is – fogalmazott forrásunk.