Egy rejtélyes halál Izraelben: ki volt X?
Megannyi kérdőjel egyelőre, és még a kérdésekbe burkolt állításokat sem erősíti meg semmi minden kétség nélkül. Most az ABC ausztrál televízió által bemutatott riportműsor elevenítette fel a már-már elfeledett „X” történetét, amelyet az izraeli média három éve kormányzati sugallatra gyorsan rövidre zárt.
Canberrában a hatóságok is vizsgálódnak az ügyben. Zygier a melbourne-i zsidó közösség egyik megbecsült tagjának a fia volt, aki állítólag már Izraelbe vándorlása és katonai szolgálata előtt az ausztrál titkosszolgálat látókörébe került kémkedés gyanúja miatt. Ehhez képest az izraeli katonai rádió szerdán azt jelentette, hogy Zygier árulás miatt kerülhetett börtönbe Izraelben. A csak „X” néven ismert foglyot az egyik legszigorúbban őrzött izraeli börtönben, az Ajalonban tartották fogva; cellája ugyanabban a szárnyban volt, ahol Jichak Rabin egykori miniszterelnök gyilkosát, Jigal Amirt is őrizték. Zygierre itt, a cellájában is találtak rá 2010-ben: a fáma szerint felakasztotta magát. Ma szülőföldjén van eltemetve; környezetében, mint arról a The Australian napilap beszámolt róla, tudtak róla, hogy öngyilkos lett, de ennél többet nem. Apja nem beszél. Arról, hogy kit tartanak fogva, állítólag még az Ajalon börtönőrei sem tudhattak. Amikor 2010-ben a első hírek szárnyra kaptak a rejtélyes halálesetről, felröppent az is, hogy „X” az iráni Forradalmi Gárda egyik magas rangú tisztje. Az izraeli kormány állítólag mindenáron titokban akarta tartani a dolgot, és szájzárra kérte a sajtót; annyira hogy a sajtó még a szájzár tényéről sem számolhatott be.
Az ausztrál riport Izraelben nagy vihart kavart. Be is tiltották, ami azonban nem volt akadálya annak, hogy a knesszetben elővegyék az ügyet és firtassák az igazságot. – Vannak-e olyanok, akiket titokban tartanak fogva? – kérdezte egy képviselő. – Az izraeli közvélemény előbb vagy utóbb megtud mindent arról, hogy mi történt. A legjobb, ha a nyilvánosság elé tárják az igazságot, még ha bizonyos biztonsági megkötésekkel is – mondta egy másik.
Ausztrália az üggyel kapcsolatban most azt is vizsgálja, benne volt-e Zygier az akcióban, amelyben a Moszad négy ausztrál-izraeli állampolgár nevét és adatait használta fel útlevel-hamisításhoz; az útleveleket aztán a Mabhúh meggyilkolásával végződött dubaji utazásra használták fel. Canberra emiatt 2010-ben kiutasított egy izraeli diplomatát – a Moszad helyi kapcsolattartóját.