Economist: Orbán az EU tehetetlenségének a jele
Valószínűleg újra győzelmet hoznak Orbán Viktor számára az április 6-i parlamenti választások – írja szombati számában az Economist. A brit gazdasági lap cikke – Még négy év – szerint a magyar kormányfő ezzel még inkább be fogja ásni magát a hatalomba, jelezve azt a tehetetlenséget, amelyet az Európai Unió tanúsít az önfejű tagországokkal szemben. A Fidesz támogatottsága – idézi az Economist a Századvéget – 33 százalékon áll, mögötte a baloldali szövetség, az Összefogás 19 százalékon, a szélsőjobboldali Jobbik 14 százalékon, a zöld-liberális öt százalékon áll.
Az Economist emlékeztet,. Hogy a Fidesz választási nagygyűlésére négyszázezren mentek el, az Összefogáséra valamivel kevesebben. Az ellenzék csalást kiált, azt állítva, hogy az elmúlt négy évben végrehajtott politikai változások és a választójogi törvény átírása lehetetlenné tette megverni a Fideszt. Bajnai Gordon azt mondja, hogy Orbán a Közép-Ázsia, Ukrajna és Fehéroroszország modellje szerint építi az országot. A felmérések tévedhetnek. Az emberek ugyanis már félnek idegen előtt véleményt nyilvánítani Visszatértek a diktatúrából származó kollektív emlékek. A Fidesz újra elültette a félelmet az emberek szívében – idézi a volt miniszterelnököt a brit gazdasági lap.
Az ellenzéki aggályok középpontjában az az új választási törvény áll – folytatja az Economist –, amely szerintük azonnali pártalapítást tesz lehetővé az ellenzéki szavazatok megosztása érdekében, és amelyben a választókörzeteket a Fidesz előnyére alakították ki. A szomszéd országokban kétszázezer határontúli adhatja le a voksát.
Az Economist szerint a Fidesz győzelme nem kis részt a gyenge ellenzék múlik. Politikai hovatartozásukat meghazudtolva az öt párt januárig nem egyezett meg közös listáról, egy, a brit gazdasági lapnak nyilatkozó diplomata szerint pedig Orbán aznap nyerte meg a parlamenti választásokat, amikor a Simon-ügy a nyilvánosság elé került.
Az ellenzéki aggályokhoz képest Navracsics Tibor az Economistnak arról beszélt, hogy a Fidesz kormányon töltött következő négy éve a gazdaságra fokuszáló konszolidációt hoz majd. A közigazgatási és igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes szerint a választási körzetekkel nem csaltak. Amíg az eloszlásukra korábban a hatalmas aránytalanságok voltak jellemzőek, most a választási körzetek lakóinak a száma között a különbség kisebb, mint három százalék. „Először azért lamentálnak, mert a rendszer nem demokratikus, most pedig azért, mert túl demokratikus" – jegyezte meg Navracsics ennek kapcsán. (Egy nemrég készült EBESZ-jelentés megállapítja, hogy a választási körzetek kialakításánál mind a szervezet, mind a Velencei Bizottság ajánlásait figyelembe vették.)
Mindeközben – emlékeztet az Economist – a Jobbik kezd hosszú távon gondolkodni. A szélsőjobboldali párt tompított az antiszemita és romák elleni kiszólásain. Erről Krekó Péter, a Political Capital igazgatója a brit gazdasági lapnak azt mondta, a Jobbik hanyagolja az ellenségképet, és modern, trendi, fiatal pártként akarja újra feltalálni magát. És úgy tűnik – jegyzi meg az Economist –, hogy ez működik. A Jobbik népszerűsége fél év alatt a kétszeresére nőtt.