Drogliberalizációval a terrorizmus ellen

Az illegális kábítószer-kereskedelem elleni évtizedes háború csak a drogkartelleket és a kábítószer-terjesztést kézben tartó terrorista szervezeteket erősítette meg. A a kábítószerek elleni harc megnyerhetetlennek tűnik.

Az illegális kábítószer-kereskedelem elleni évtizedes háború csak a drogkartelleket és a kábítószer-terjesztést kézben tartó terrorista szervezeteket erősítette meg - állítja Misha Glenny, a nemzetközi bűnszervezetekre specializálódott publicista a The New York Times napilapban. Glenny szerint a drogok legalizálása közegészségügyi, közbiztonsági és biztonságpolitikai szempontból egyaránt előnyös lenne.

Az elmúlt évben egyre több politikus és elemző jut arra a véleményre, hogy a kábítószerek elleni harc megnyerhetetlen. A Latin-Amerikai Kábítószer és Demokrácia Bizottság néhány hónapja megjelent elemzéséből kiderült, hogy hiába a kemény fellépés, hiába a kábítószer-fogyasztás kriminalizálása, a kontinens országaiban továbbra is kiemelkedő problémát jelent a kábítószer-kereskedelem és a hozzá kapcsolódó szervezett bűnözés. Sőt, a latin-amerikai országok most már nem csak kokainból és marihuánából, hanem ópiumból és heroinból is egyre többet exportálnak. A virágzó kábítószer-kereskedelemben a drogkartellek megerősödtek, és több országban már az állam stabilitását veszélyeztetik.

A tanulmány megjelenése után Fernando Henrique Cardoso volt brazil, César Gaviria volt kolumbiai és Ernesto Zedillo volt mexikói elnök kifejtette, hogy a kereslet visszaszorításával és a könnyűdrogok fogyasztásának legalizálásával lehetne a leghatékonyabban harcolni az egyre erősödő drogkartellek ellen.

Az illegális kábítószer-termesztés és kereskedelem azonban nemcsak a latin-amerikai államokat veszélyezteti - figyelmeztet Glenny. Az afganisztáni kormányellenes tálib lázadók legfőbb bevételi forrása az ópium. Az amerikai hadsereg támogatását élvező kormány elsősorban azért nem tudja leverni a tálib lázadókat, mert a máktermesztést kézben tartó iszlamistáknak van pénze fegyverekre és zsoldosokra. Ráadásul a Karzai-kormány által tiltott máktermesztésből élő parasztok is támogatják a tálibokat, hiszen megélhetésük múlik az iszlám szélsőségesek által irányított ópiumkereskedelmen.

Sőt, az illegális kábítószer-termelők egyre inkább megtelepszenek a nyugati országokban is: Kanada, Hollandia és Nagy-Britannia területén egyre több a kábítószer-ültetvény és üzem.

Az elmúlt évtizedek tanulsága, hogy hiába minden erőfeszítés, a drogkereskedelmet nem sikerült visszaszorítani. A kábítószer-termelés és kereskedelem legalizálásával legalább nem a maffiát, a drogkartellek és a terrorista szervezeteket gazdagítaná a profit, hanem adózó jövedelemként jelenne meg.

 

Forrás: globusz.net

Egy kanál nyers metamfetamin. A pénz a terroristák zsebében köt ki
Ensenada, 2009. augusztus 27. Egy kanál nyers metamfetamint mutat egy mexikói katona 2009. augusztus 26-án, miután katonák rajtaütöttek egy titkos kábítószer-laboratóriumon a Mexikó északi részén fekvő Ensenadában 2009. augusztus 26-án. (MTI/AP/Guillermo Arias)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.