Diplomáciai magyarjárás Bécsben
„Diplomáciai magyarjárás” helyszínének számított Bécs e hét elején: hétfőn Martonyi János külügyminiszter volt az osztrák nagyköveti konferencia vendége, kedden pedig Schmitt Pál köztársasági elnök első hivatalos külföldi látogatására érkezett az osztrák fővárosba. – Sógorok vagyunk a szó pozitív értelmében, Ausztria a legfontosabb és a legbiztosabb szomszédunk, amelyhez történelmi, gazdasági és kulturális szálak sokasága fűz – mondta Schmitt a Hofburgban, miután tárgyalt Heinz Fischer osztrák szövetségi elnökkel.
Fischer is méltatta a közös történelmi múltra épülő, az idén várhatóan hatmilliárd eurós kereskedelmi forgalmat hozó kétoldalú kapcsolatokat. – Jó barátok mindenről beszélnek, így a problémákról is – tette hozzá. Két érzékeny környezetvédelmi téma „terheli” a viszonyt: a határ közelébe tervezett heiligenkreuzi szemétégető és a Rába habzása. Fischer lapunk kérdésére azt mondta a már Sólyom Lászlóval is többször megvitatott ügyekről: az osztrák hatóságok olyan feltételekhez és intézkedésekhez kötötték a heiligenkreuzi beruházást, hogy a sok ponton módosított beruházás az eredetihez képest teljesen más körülményekhez képest valósulhat meg. A feltételes mód azért szükséges, mert civil szervezetek osztrák bíróságon támadták meg a sok tiltakozást kiváltó projektet. A Rába habzását viszont sikerült csökkenteni, az osztrák lépéseket az új magyar államfő is nagyra értékelte.
Schmitt kérdésre elmondta, szlovákiai látogatást tervez. Az új magyar kormány közép-európai politikájában fontos szerepet szán Szlovákiának, de Pozsony az európai normákat sérti meg a szlovákiai magyar kisebbséget érintő hátrányos rendelkezésekkel. Így az ottani nyelvtörvénnyel, illetve azzal, hogy megfoszthatják szlovák állampolgárságuktól azon felvidékieket, akik magyar állampolgárságért folyamodnak. Budapest és Bécs egyeztetni kívánja az Európai Bizottság készülő Duna-stratégiájával kapcsolatos álláspontját. Osztrák és német részről elsősorban a Duna hajózhatóságának növelését, illetve további vízerőművek építését szorgalmazzák, a magyar fél eddig meglehetősen visszafogottan reagált e felvetésekre.