Az utcákon szívszorító jelenetek játszódnak le, sokan segítségért sírnak. – A nővérem és a férje a romok alatt van, a kotrógépekre várunk... Nem jön semmi hang, csak a macskanyávogást hallani – panaszolta egy helyi férfi az AFP-nek.
Pirozzi szerint a település nagy része a földdel vált egyenlővé. Orlandro Sandro, a regionális tanács mérnöke szerint a történelmi épületek 80 százaléka megsemmisült, ugyanakkor több épületet le kell majd bontani a megsérült alapzatuk miatt.
|
Fotó: Ciro Luca / Reuters |
– Soha nem felejtem el a gonosz zörejt – idézte fel Ewa Swajak a lengyel TVN24 televíziónak. A nő és férje „szörnyű zajra” ébredtek, majd az erkélyen át sikerült kimenekülniük négyéves kisfiukkal. A nő szomszédai nem élték túl a katasztrófát. Egy másik háznál Bravo, a házőrző kutya sérülései ellenére sem volt hajlandó elhagyni a helyét. Amikor meglátta a rendőröket, akik betörtek az otthonába, morogni kezdett. Nemsokkal később gazdáját élve húzták ki a romok alól – számol be az olasz La Stampa.
Stefano Petrucci, Accumoli vezetője könnyek közt tudatta, hogy a helyzet „még borzalmasabb” mint amitől tartottak. Az épületek összedőltek, az emberek pedig a romok alatt rekedtek. A településhez közeli tanyák teljesen megsemmisültek. Accumoli lakossága a nyári turizmus miatt 700-ról 2000-re szokott duzzadni, a jövőben azonban ez aligha lesz így.
|
Fotó: Remo Casilli / Reuters |
– Ez volt a házam. Most nincs semmim – mondta az otthona romjai előtt ülve egy harmincas éveiben járó nő Pescara del Trontóban. – Látni, hogy minden elpusztult így... Ez borzalmas – mondta egy 65 éves asszony, aki „nem képes felfogni” a vele történt szörnyűséget. – A legnagyobb probléma az, hogy senki nem tudja hányan rekedtek a romok alatt – magyarázta Roberto Bartola barlangmentési szakember, aki Pescara del Trontóban vesz részt a mentésben. A települést több száz évvel ezelőtt szándékosan építették egy magasan fekvő hegyvonulatra, hogy biztonságot nyújtson a völgyben fosztogató banditák ellen, most viszont éppen az elhelyezkedése lett a 135 lélekszámú falucska veszte.
A mentésben több mint négyezer mentős, tűzoltó és egyéb szakember vesz részt, akiket főleg Lazio, Umbria és Marche régióból vezényeltek a helyszínre, de érkeztek egységek a 150 kilométerre fekvő Rómából és a Vatikánból is. A mentést nehezíti, hogy a régióban több száz utórengést is tapasztaltak. A keresőcsapatok arra kérték a helyieket, hogy kapcsolják ki a wifihálózatokat, hogy ne zavarják velük a hangradarok jeleit.
|
Fotó: Alessandra Tarantino / MTI/AP |
A halottak és sérültek száma folyamatosan nő, eddiigi információk szerint 241-en vesztették életüket (korábbi hírek szerint a természeti katasztrófa már több 250 ember életét követelte, de ezt a adatot módosították), és legkevesebb 264-en megsérültek a szerda hajnali földrengésben. A legtöbb halálos áldozatot Amatricéből jelentették, körülbelül 184 embert. Bár a kis települések gyéren lakottak, a nyári szabadságolások miatt turisták is a romok alatt lehetnek még. Magyar áldozatról továbbra sincs hír.