Csehország nem adja könnyen az atomerőmű-bővítést az oroszoknak
Richard Brabec a Právo prágai napilapnak adott nyilatkozatában elmondta, a kabinet legtöbb tagjának ugyanez a véleménye. – Senki sem ellenzi az atomenergia ésszerű felhasználását, ám először ki kell dolgozni Csehország hosszú távú energetikai koncepcióját, figyelembe véve az uniós piac helyzetét és várható fejlődését. Az sem mellékes szempont, hogy hazánk jelenleg Európa egyik legnagyobb villanyáram-exportőre, ezért is fontos újragondolni a temelini létesítmény bővítését, amely nagy költségekkel jár. Addig a már kiírt nemzetközi versenypályázat eredményhirdetését halasztani kellene – vélekedett a tárcavezető.
Az évszázad üzletének kikiáltott, hozzávetőleg 15 milliárd dollár értékű, csaknem három évvel ezelőtt meghirdetett nemzetközi pályázatra a francia Areva, az amerikai-japán Westinghouse és az orosz-cseh MIR 1200 konzorcium jelentkezett. Tavaly a franciákat kizárták a versengésből, mert nem teljesítettek több feltételt. Fellebbezésüket a cseh gazdasági versenyhivatal júliusban elutasította.
Az orosz és az amerikai pályázók hosszú hónapok óta lobbiznak a számukra kedvező döntés érdekében. – Ha a MIR 1200 konzorcium nyer, akkor a csehországi ipar legalább hatmilliárd eurós orosz beruházással számolhat. Az alvállokozók mintegy hetven százaléka pedig hazai cégek közül kerül ki – mondta a prágai lapok szerint tavaly a cseheknek Vlagyimír Putyin elnök és Dmitrij Medvegyev kormányfő.
Danny Roderick, az amerikai Westinghouse vezérigazgatója ugyancsak tavaly a dél-csehországi megyei önkormányzat vezetőivel találkozott, s a régióban legalább tízezer új munkahelyet igért, ha győznek a a pályázaton. Hangsúlyozta: Csehországnak azért is fontos lenne az amerikai partnert választani, mert jelenleg a kőolajat és a földgázt jórészt Oroszországból szerzi be, s e két stratégiai nyersanyag szállítása során már többször súlyos gondok merültek fel. – Érdemes lenne hát más partnerrel is együttműködni az ország energiabiztonságának megerősítése érdekében – vélekedett Roderick.
Ennek ellenére a cseh lapok kommentárjainak, miként a szakértők többsége is MIR 1200 konzorciumot tartja esélyesebbnek. Elsősorban azért, mert a kedvező feltételeken kívül a VVER típusú reaktorok ismertek, biztonságosak, mig a Westinghouse által kilátásba helyezett AR-1000 még sehol sem működik, s nincs európai szabadalmi engedélye sem.
Különböző adminisztratív és egyéb váratlan gondok miatt az eredményhirdetést a jövő év első felére tervezték ,de most újabb halasztás várható.