Augusztusban hazánk megbízott szakértői megkezdik a jordániai és a kurdisztáni menekülttáborokban azok kiválasztását, akiket idén és a következő két évben befogadunk. A válogatásnál ott lesznek a történelmi egyházak képviselői is – jelentette be a cseh belügyminiszter. Kerítés nem lesz.
A csehek már castingolják a menekülteket
Milan Chovanec emlékeztetett arra, hogy Prága idén 400, 2017-ig pedig további 1100 bevándorlónak nyújt menedéket, ugyanakkor saját maga kíván dönteni arról, kiket fogad be.
– Ezt a feltételünket megismételjük az uniós tagországok belügyminisztereinek jövő hétfői tanácskozásán is – tette hozzá a tárcavezető. Közölte azt is, hogy az illetékes megyei, illetve helyi önkormányzatokkal közösen megkezdték két volt menekülttábor felújítását a morvaországi Frýdek-Místek, valamint Plzen közelében.
Napi kapcsolatban állnak a Csehországi Egyházak Ökumenikus Tanácsával (ERC), amelynek a felhívására több plébánia, hitközösség, illetve civil szerveződés vállalta, hogy elszállásolja a bevándorlókat, és munkát adnak nekik. Lapunk megkeresésére Tomás Holub, az ERC titkára elmondta, hogy szükség esetén néhány üresen álló kolostort is felajánlanak a belügyminisztériumnak.
Újságírói kérdésekre válaszolva Chovanec közölte, hogy napról napra növekszik a Csehországban feltartóztatott illegális bevándorlók száma.
– Az elmúlt hónapban átlagosan naponta tíz-tizenöt személy akadt fenn az ellenőrzéseken, e héten már ötvennél is többen. Leginkább Szlovákia, illetve Ausztria felől, többnyire nemzetközi gyorsvonatjáratokon érkeznek, de egyre többen a zöldhatáron is. Csaknem kivétel nélkül Németországba igyekeznek. A helyzet egyre tarthatatlanabb, ezért az uniós tagországok kormányfőinek mielőbb dönteniük kellene a súlyosbodó gondok fokozatos enyhítéséről. Azt aligha akarja valaki is nálunk, hogy lezárjuk a határainkat, vagy országunkat szögesdrót kerítéssel vegyük körül – jelentette ki a cseh belügyminiszter.