Az AP hírügynökség már hétfőn bejelentette, hogy „újraszámolta” a demokrata szuperdelegáltak szavazatait, és úgy találta, hogy Clintonnak megvannak a jelöltséghez szükséges szavazatok. Tehát egy nappal a tervezett győzelmi beszédek előtt győztest hirdettek – de Clinton nem engedte, hogy elvegyék tőle az egy nappal későbbre tervezett ünneplés örömét. Ráadásul a keddi nap, június 7-e szimbolikus volt számára: nyolc évvel ezelőtt pontosan ezen a napon lépett vissza a versenytől és ismerte be, hogy Barack Obama lesz a demokrata párt elnökjelöltje.
Sokan várják, hogy Sanders hamarosan visszalép, és elismeri Clinton győzelmét. A szenátor korábban azt mondta, hogy elmegy a nyár végi jelöltállító konvencióig, addig pedig megpróbálja meggyőzni az előválasztások által nem kötött szuperdelegáltakat, hogy változtassák meg véleményüket, és szavazzanak inkább rá. A szuperdelegáltak olyan pártfunkcionáriusok és választott tisztségviselők, akik maguk dönthetnek arról, melyik jelöltet támogatják.
A demokratáknál jelentős a szerepük, ezért Sanders és kampánya azt sugallja: bizonyos értelemben „elcsalják” a választásokat ezzel a pártban, mert szembemennek az emberek akaratával. Ám mint arra szakértők rámutatnak, ez az érv nehezen áll meg, hiszen Clinton már a tegnapi hat előválasztást megelőzően is hárommillióval több szavazatot kapott a választóktól, mint Sanders. Azaz nehéz azzal érvelni, hogy Sanderst támogatják többen.
Sajtóértesülések szerint most, hogy már eldőlt, ki a jelölt, Barack Obama is „beszáll” a versenybe, és hamarosan támogatásáról biztosítja Clintont. Sőt, egyes hírek szerint már izgatottan várja, hogy kampányolni kezdhessen, és mindent megtegyen, hogy a demokraták kezén maradjon a Fehér Ház. Az elnök néhány napja felhívta telefonon Bernie Sanderst, feltehetően azért, hogy meggyőzze: lépjen vissza, és engedje, hogy a párt végre a novemberi versenyre, azaz Donald Trump legyőzésére koncentrálhasson.
A republikánus oldalon már korábban eldőlt, hogy az ingatlanmilliárdos indulhat az elnöki posztért, Clintonnak pedig már hetek óta gondot okoz, hogy egyszerre két kampányt kell folytatnia: Sanderst sem „írhatta le”, de már meg kellett kezdenie a kampányt Trump ellen is. Ezt egyébként egy a múlt héten tartott hosszú, külpolitikai tárgyú beszéddel meg is kezdte, amelyben azt magyarázta: Trump felelőtlen jelölt, aki nem való elnöknek.
Sanders a végsőkig küzd
Nem lép vissza Hillary Clinton javára Bernie Sanders a demokrata párti elnökjelöltségért folyó versenyben. A kaliforniai Santa Monicában megtartott nagygyűlésen a vermonti szenátor arra tett ígéretet, hogy nem hagyja abba a küzdelmet. "A harc folyatódik" - lelkesítette a tőle szokatlanul rövid beszédben a híveket. "Keményen küzdünk majd, hogy megnyerjük a Washington DC-ben tartandó előválasztást, majd folytatjuk a társadalmi és gazdasági igazságosságért vívott harcunkat egészen Philadelphiáig" - mondta. A szövetségi fővárosban június 14-én lesz az előválasztási folyamat utolsó állomása, a pennsylvaniai Philadelphiában pedig a demokraták országos elnökjelölt-állító konvencióját tartják július közepén. (MTI)