Civil szervezetekre csaptak le Kairóban

A kormánytól független, a demokrácia érdekében működő szervezetektől vitt el dokumentumokat és számítógépeket az egyiptomi katonaság. Illetékesek szerint legalább egy csoport engedély nélkül működött, ezért volt szükség az akcióra. Később kijelentették: nem fogják hagyni, hogy külföldi befolyás érje Egyiptom belügyeit.

Legalább 17 amerikai alapítású vagy helyi csoportok által működtetett, de külföldi finanszírozással magát fenntartó szervezetre csapott le az egyiptomi rendőrség és katonaság az állami média és az aktivisták szerint. Aktivisták arról számoltak be, hogy megakadályozták azt is, hogy a személyzet elhagyja az épületet, míg tart a kutatás, írja a BBC.

Egyiptomi rendőrök tartanak házkutatást egy civil szervezet irodájában, az egyiptomi fővárosban, Kairóban, 2011. december 29-én
Kairó, 2011. december 30. Egyiptomi rendőrök tartanak házkutatást egy civil szervezet irodájában, az egyiptomi fővárosban, Kairóban, 2011. december 29-én. Egyiptomi katonák és rendőrök országszerte több civil szervezet irodáját is átkutatták, megtiltva az alkalmazottaknak, hogy elhagyják az irodákat, miközben kikérdezték őket és átkutatták számítógépeiket. (MTI/AP/Mohammed Aszad)

A dokumentumokat és a számítógépeket a nyomozás érdekeire való tekintettel vitték el. – Egyszer csak bejöttek, és mindenkit arra kértek, hogy hagyja az asztalán a laptopját, nyitva és hozzáférhetően – mondta Julie Hughes, az egyik szervezet igazgatója. – Asztaltól asztalig járkáltak, belenézve a fájlokba, majd lezárva a gépeket, majd négy és fél órával később elmentek.

A megtámadott csoportok közt van a Nemzeti Demokratikus Intézet és a Nemzetközi Republikánus Intézet, melyek az amerikai Demokrata és Republikánus pártokhoz tartoznak. Mindkét demokrácia melletti csoport azt állítja, semleges politikai meggyőződésük van, és csak arra képezik ki tagjaikat, hogy a születő pártokat demokratikus folyamatban hozzák létre.

Az amerikai kormányzat "nagyon felháborodott", és sürgette az egyiptomi hatóságokat, hogy mihamarabb hagyják abba az NGO-szervezetek "zaklatását".  – Ez nem összeegyeztethető a jelenlegi politikai környezettel – mondta a kormányszóvivő, Victoria Nuland, hozzátéve, hogy az egyiptomi katonai vezetőknek rangidős amerikai kollégáik fejezték ki nemtetszésüket az üggyel kapcsolatban.

Az egyiptomi katonaság eközben azt ígérte, nyomozást indít, hogy kiderítse, hogyan alakulhatott ennyi, a demokráciát támogató szervezet az országban, majd megismételte: nem fogja tolerálni az ország ügyeibe avatkozó külföldi befolyást. – Az államügyész 17, hazai és külföldi civil szervezet után nyomozott. A keresést olyan bizonyítékokra alapozták, melyek szerint ezek a csoportok nem tisztelték az egyiptomi törvényeket, többek közt engedély nélkül működtek – olvasható a hivatal közleményében.

A csoportok közül sokan dühösen reagáltak az akcióra. – Még Mubarak rezsimje sem mert ilyen gyakorlatot bevezetni a felkelés előtt – írta egyikük, aki szerint az akció célja nem volt más, mint az aktivisták megfélemlítése, szájuk befogása, és az elnyomás és kínzás elleni tevékenységeik leállítása. A Nobel-békedíjas jelölt, Mohamed El Baradei egyiptomi ellenzéki vezető szerint bármilyen támadás az ilyen szervezetek ellen visszaüt. – Az emberi jogi szervezetek a szabadság születésének őrei – írta Twitter-üzenetében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.