Chile: telefon a mélyből
Új videofelvételt tett közzé a Chilében állami az televízió az augusztus 5-én mintegy 700 méteres mélységben rekedt bányászokról.
A néhány napon belül immár második, vasárnap este bemutatott videó a 33 bányászt ezúttal is meglehetősen jókedvűen mutatja. A bányászok a nagy hőség miatt valamennyien félmeztelenek. A felvételen a bányászok családtagjaiknak küldtek üzeneteket. Sokan közülük eközben elsírták magukat. Mások arról számoltak be, hogy soruk jobbra fordult, amióta élelmet és ivóvizet, gyógyszereket, valamint egyéb személyes dolgokat küldtek számukra, amiért köszönetet mondtak a hatóságoknak.
A 33 bányásznak vasárnap először nyílt lehetősége arra, hogy telefonon beszéljen családjával. Egy-egy percet kaptak - hozzátartozóik a föld felszínén sorban álltak az emiatt létesítettt telefonfülke előtt. A közvetlen kapcsolat újdonságnak számít a több int három hete zajló drámában: a bányászok eddig csak egy szűk furaton keresztül juttathatták el üzeneteiket írásban a felszínre. Pszichológusok egyébként arra kérték a családtagokat, hogy optimista kijelentéseket szőjenek mondanivalójukba, ami nem mindig sikerült. Az egyik bányász, Raul Narvaez felesége a BBC-nek nevetve arról mesélt, alig tudott beszélni, miután férjéből valósággal ömlött a szó.
Vasárnap esti értesülések szerint a mindeddig példás fegyelmet és önuralmat tanúsító bányászra az elkövetkező napokban óriási feladat vár. Nekik kell ugyanis eltakarítaniuk azt a több ezer tonna kőtömeget, amely a fúrás során zúdul a mélybe. Források szerint mindez elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a furás sikeres legyen, és a kőtömeg ne torlaszolja el azt az alagutat, amelyen a bányászok felszínre hozatalát tervezik.
Az augusztus 5-én az Atacama-sivatagban lévő San José-i réz- és aranybányában, 700 méteres mélységben rekedt 33 bányász mentése akár 100 napig is eltarthat, mivel kiszabadításukhoz egy 66 centiméter átmérőjű alagutat kell fúrni. A mentési munkálatokat nehezíti, hogy a kőzet állaga nem stabil. A fúrás a tervek szerint hétfő délután kezdődik. A munkálatokat egy különleges ausztrál fúróberendezéssel az állami tulajdonban lévő Codelco bányaipari társaság végzi.
Közben tartják magukat azok az értesülések, amelyek szerint az illetékesek olyan alternatív eljáráson gondolkodnak, ami lehetővé tenné, hogy a mélyben rekedt bányászokat a jelzett legkevesebb 100 napnál hamarabb a felszínre hozzák. Ezt célozná, hogy - legalábbis egyes források szerint - néhány nap múlva egy másik alagút fúrásába kezdenek, mintegy 100 méterre a hétfőn kezdődő fúrás helyszínétől. Ezen az alagúton remény szerint esetleg hamarabb sikerülne a bányászok kimentése. Laurence Golborne chilei bányaügyi miniszter elismerte, hogy a szakértők mintegy 10 különböző eljárást tanulmányoztak a mentés felgyorsítására, hozzáfűzte azonban, hogy a hétfőn kezdődő, 3-4 hónapot igénybe vevő alagútfúráson kívül biztonságosnak látszó megoldással egyelőre nem rendelkeznek.