Brit kommandósokat fogtak el Líbiában

A kormányerők visszafoglaltak néhány stratégiai jelentőségű várost. Sokhelyütt véres összecsapások dúltak, Kadhafi egységei nehézfegyvereket vetettek be a lázadók ellen.

Ketten meghaltak és legalább harmincan megsebesültek vasárnap a felkelők és a kormányerők összecsapásában a kelet-líbiai Ben-Dzsavádban, amely Szirttől, Moammer Kadhafi  szülőhelyétől mintegy száz kilométerre esik. A sebesültek között van egy francia újságíró is. A felkelők a túlerő hatására visszavonultak Rász Lanufba, ott próbálják kialakítani védelmi vonalukat. Az ellenállók egyike elismerte, hogy a kormányerők sokkal jobban vannak felfegyverezve, nehézfegyvereik ellen képtelenség kézifegyverekkel védekezni, s ha a külföld nem segít, vérfürdő lesz Líbiában – írta az AFP.

Fegyverzajra ébredt vasárnap a főváros, Tripoli is. Sokáig nem lehetett tudni a lövöldözés okát, majd az állami televízió adott rá magyarázatot: a kormányerők ünnepelték így két stratégiai fontosságú város, az-Závija és Misztráta visszafoglalását. A Kadhafi egyik fiához közelálló al-Líbia tévécsatorna azt is bejelentette, hogy visszafoglalták az eddig ellenzéki kézen lévő Tobrukot, s Rász Lanuf olajkikötőt is, ám ez utóbbit a felkelők is, s a velük lévő nyugati újságírók is cáfolták. Az állami televízió szerint a rezsimhez hű erők megindultak az ország második legnagyobb városa, a keleti országrészben fekvő Bengázi ellen is. Ez utóbbi település a Kadhafi ellen két hete kirobbant népfelkelés központja, ott működik az ideiglenes kormány és a harcokat koordináló katonai tanács is – emlékeztetett a Reuters.

Kadhafi szombaton exkluzív interjút adott a párizsi Le Journal du Dimanche című lapnak, s újból azt bizonygatta: ő a terrorizmus, az al-Kaida ellen harcol, s ezért fel nem foghatja, miért nem támogatja küzdelmét a Nyugat. Az ezredes azt szeretné, ha az ENSZ vagy az Afrikai Unió vizsgálóbizottságot küldene országába, s segítene a válság leküzdésében, ellenkező esetben menekültek tömege árasztja el Líbiából Európát.

A Sunday Times című vasárnapi brit lap úgy értesült, hogy a brit hadsereg különlegesen kommandója, a SAS és a külföldi hírszerzés, az MI6 nyolc fős egységét elfogták a líbiai ellenállók. A hír azért különös, mert a kommandó egy brit diplomatát kísért, aki megkísérelte felvenni a kapcsolatot a lázadókkal. A hat kommandósból és két hírszerzőből álló egységet az ellenállók által ellenőrzött Bengáziba vitték, később azonban hivatalos brit közbenjárásra elengedték őket és elhagyhatták az országot. Az akcióra a líbiaiak „dühödten reagáltak”, s azt üzenték David Cameron brit miniszterelnöknek: Londonnak előbb el kell ismernie az ellenzéket Líbia törvényes képviselőjének, mielőtt tárgyalni kívánna vele. A líbiai ellenzéki erők már azt a SAS-akciót is ellenszenvvel fogadták, amelynek során a különleges alakulat C-130-as szállítógépeken háromszáz külföldi olajmunkást menekített ki a sivatagból.

A Bengáziban kikiáltott átmeneti kormány, a Nemzeti Líbiai Tanács bejelentette: mostantól az észak-afrikai ország egyetlen hivatalos képviselőjének tartja magát. A volt líbiai igazságügyminiszter által vezetett harminctagú testület több tagját, köztük a katonai főparancsnokot és a „külügyminisztert” is megnevezték. (BBC)

A rebel fighter carries rocket-propelled grenades near Bin Jawad, March 6, 2011. Rebels in east Libya regrouped on Sunday and advanced on Bin Jawad after forces loyal to Muammar Gaddafi ambushed rebel fighters and ejected them from the town earlier i
A rebel fighter carries rocket-propelled grenades near Bin Jawad, March 6, 2011. Rebels in east Libya regrouped on Sunday and advanced on Bin Jawad after forces loyal to Muammar Gaddafi ambushed rebel fighters and ejected them from the town earlier in the day. REUTERS/Goran Tomasevic (LIBYA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.