Brit jelentés: Sok fegyver kerül az emberi jogokat sértő országokba

Nagy-Britannia háromezer olyan exportengedélyt adott ki, amelyek esetében a katonai eszközök az emberi jogokat megsértő országokba kerülnek.

A brit alsóház fegyverexportot vizsgáló bizottságainak állítása szerint a kérdéses 27 országot – köztük Kínát, Iránt és Szaúd-Arábiát – érintő engedélyek 12 milliárd fontot tesznek ki. A kereskedelemmel, külkapcsolatokkal, nemzetközi fejlesztésekkel és védelemmel foglalkozó testület négy választott bizottságból áll, elnökük, a konzervatív Sir John Stanley állítólag teljesen ledöbbent az exportengedélyek számán és magas értékén.

Hatvan exportengedély rendeltetési országa volt például Irán, ahová többek között katonai elektronikai alkatrészeket és „kriptografikus eszközöket” szállítanak. Utóbbi egy összefoglaló kifejezés, a telekommunikációs szektorból tulajdonképpen bármi lehet, ami garantálja az információbiztonságot, és azt, hogy illetéktelenek ne férjenek hozzá bizonyos adatokhoz. Kínába 1,4 milliárd font értékben szállítanak többek között lőszert, pedig az Európai Unió fegyverembargóval sújtja Pekinget. Sir John szerint nagyon komoly kérdéseket vetnek fel a Srí Lankába juttatott fegyverszállítmányok, többek között kisebb lőfegyverek és lőszerek, valamint jóváhagytak egy olyan engedélyt is, amely hatszáz támadófegyvert szállítana az országba.

A jelentés arra sürgeti a brit kormányt, hogy vizsgálja fölül azt a 134 kiadott engedélyt, amelyek rendeltetési országa Egyiptom. A kérelmek jóváhagyása ugyanis ütközhet Nagy-Britannia politikájával, mely szerint nem adnak ki engedélyt akkor, ha a szállítmány konfliktust provokálhat a térségben vagy elnyújthatja azt, illetve hozzájárulhat az elnyomáshoz.

A bizottságok további részleteket szeretnének tudni az Izraelt, illetve Argentínát célzó engedélyekről, az utóbbi országba irányuló fegyverszállítmányokra ugyanis nemrég szigorúbb szabályozást vezettek be Nagy-Britanniában, írja a BBC. A jelentés meg is jegyzi, kifogásolható, hogy a brit kormány nem buzdít arra más országokat, hogy hasonlóan lépjenek fel az Argentínába irányuló fegyverexporttal szemben.

A bizottságok arra kérték a kormányt, hogy reagáljon az általuk összeállított dokumentumokra, és biztosítsa, hogy a kiadott engedélyek összhangban vannak a brit irányelvekkel. A jelentés azt a következtetést vonja le, hogy a brit kormánynak végre észre kellene vennie, hogy éles konfliktus van az autoriter rezsimekhez juttatott fegyverszállítmányok támogatása és aközött, hogy a brit kormány kritizálja ezeket az országokat az emberi jogok megsértése miatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.