Breivik miatt mondott le a norvég rendőrfőkapitány
Hétfőn egy független jelentés megállapította, meg lehetett volna állítani Breiviket, az illetékes szervek hibáztak. Többek között azt kifogásolták, hogy a rendőrök nagyon lassan értek a helyszínre. Az ügyet a rendőrség már korábban vizsgálta, az ő jelentésükben azonban teljesen más állt: szerintük egyetlen szolgálatban lévő rendőr sem késlekedett kötelessége végrehajtásával.
Ezzel ellentétben a mostani vizsgálat például azt állítja, hogy elsőként két helyi rendőr ért a helyszínre, akik azonban ahelyett, hogy egy csónakot kerítettek volna, megvárták a tapasztaltabb kollégák érkezését, és csak ezután keltek át Utoya szigetére.
A norvég rendőrfőnök lemondását Grete Faremo igazságügyminiszter jelentette be a tévében csütörtökön. Maeland később elmondta, nem tud tovább dolgozni úgy, hogy nem bírja a miniszter bizalmát. A férfi egyébként csak pár nappal a merényletek előtt foglalta el posztját.
Jens Stoltenberg miniszterelnök röviddel a jelentés nyilvánosságra hozatala után elmondta: nagyon sajnálja a hatóságok által elkövetett hibákat. Többek között emiatt történt a tragédia. Azt azonban nem említette, hogy a vizsgálat miatt minisztériumi embereknek is le kell-e majd mondaniuk.
Anders Behring Breivik tavaly július 22-én először Oslóban robbantott, majd Utoya szigetén rendőrnek öltözve a norvég Munkáspárt nyári ifjúsági táborában kezdett lövöldözni. Összesen 77 embert gyilkolt meg, az áldozatok nagy része tizen- és huszonéves volt. Breivik ugyan beismerte, hogy ő követte el a merényleteket, azonban nem vallotta bűnösnek magát. Állítása szerint a muzulmán veszélytől akarta megóvni Norvégiát.
Tárgyalása tíz hétig tartott, ítéletet augusztus 24-én hoznak majd. Az öt bírónak kell abban is döntenie, hogy Breivik szellemileg ép-e. Ha elmebetegnek nyilvánítják, akkor nem börtönbe, hanem pszichiátriai intézetbe zárják. A tömeggyilkos ezt mindenképpen el akarja kerülni.