Boszniában készült a párizsi merénylők egy tölténye
A szarajevói Dnevni Avaz napilapnak nyilatkozva Marjanac elmondta, az egyik töltényre az volt írva, hogy "IK Konjic 1986". A rövidítés a boszniai Igman Konjic vállalatot takarja, de mivel ez a Jugoszláv Néphadsereg (JNA) kötelékében működött abban az időben, az összes volt Jugoszláv tagállamban fellelhető ilyen töltény Macedóniától Szlovéniáig – mondta.
A miniszterhelyettes kizártnak nevezte, hogy a lőszer a jelenlegi bosznia-hercegovinai fegyveres erők raktárából került volna Franciaországba. Hangsúlyozta, hogy Boszniában, ahol az 1990-es években háború volt, még ma is minden házban található legalább húsz töltény. Emellett az Igman Konjic vállalat ma is gyárt lőszert, és az Egyesület Államokba is szállít – tette hozzá.
Boszniai fiatalok is csatlakoznak az Iszlám Államhoz
A Dnevni Avaz közben arról is beszámolt, hogy Szíriában életét vesztette egy újabb boszniai fiatalember, aki az Iszlám Állam (IS) dzsihadista szervezet oldalán harcolt. A rendőrség adatai szerint eddig 26 boszniai származású iszlamista harcos halt meg a szíriai harctéren.
Az újabb halálesetről a családot az elhunyt Suad Sabic harcostársa értesítette, aki szintén boszniai származású, és 2013 végén Sabiccsal együtt utazott el Szíriába. A Dnevni Avaz ennek kapcsán azt írja, hogy Sabic apját korábban kapcsolatba hozták a boszniai vahhábita mozgalom egyik vezetőjével, Bilal Bosniccsal, akit 2014 szeptemberében tartóztatott le a rendőrség, és akit azzal gyanúsítanak, hogy harcosokat toborzott az Iszlám Állam soraiba, a szíriai harctérre.
A bosznia-hercegovinai hírszerzés becslése szerint az országból eddig legalább 150-en csatlakoztak az IS-hez vagy más közel-keleti dzsihadista szervezetekhez, és 26-an már elestek a harcokban.
Tíz év börtönt is kaphatnak a harcosok
Bosznia-Hercegovinában 2014-ben módosították a büntető törvénykönyvet. A megszigorított jogszabályok tiltják a külföldi katonai vagy félkatonai szervezetekhez való csatlakozást, és tíz évig terjedő börtönnel fenyegetik a külföldi hadszíntéren harcoló zsoldosokat, öt évig terjedő szabadságvesztéssel pedig azokat, akik katonai vagy félkatonai osztagokat szerveznek külföldi harcokra, illetve felkészítik, kiképzik az önkénteseket.
Négy évre ítélhetők azok, akik nyilvánosan vagy a médián keresztül a külföldi harcokban való részvételt népszerűsítik.
A törvény módosítása óta a boszniai belső elhárítás 30 olyan emberről tud, akik elhagyták az országot és radikális iszlamista csoportokhoz csatlakoztak, valamint kettőről, akik visszatértek. Őket még tavaly letartóztatták – írta a lap.