Fülkeforrradalom söpri el Berlusconit

Széles körű és tudatos forradalom bontakozik ki, amely felgyorsította a megrekedt, és már minden politikai energiáját felemésztett berlusconizmus végének közeledtét – írja az olasz sajtó arról a népszavazásról, amelyen a szavazók 94 százaléka elutasította a kormánytagok mentelmi jogát.

Két héten belül a második nagy pofont volt kénytelen elviselni a jobboldali kormányfő: a helyhatósági választásokon elszenvedett megrendítő vereség után most a népszavazáson résztvevők 92 százaléka utasította el a római kormány álláspontját. Az olaszoknak a vízszolgáltatás privatizációja és a szolgáltatások profitját érintő kérdés mellett az atomerőművek újraindításáról, illetve a kormánytagok mentelmi jogáról kellett véleményt nyilvánítaniuk.

A kormányéval szembenálló válasz borítékolható volt. Annyira, hogy Berlusconi a szavazás jelentéktelenné tételére játszott abban a tudatban: Itáliában 1995 óta egyetlen népszavazás sem volt érvényes a túl alacsony részvétel miatt. A hétvégi megmérettetésen azonban a szavazók 57 százaléka jelent meg, s – a torinói La Stampa megfogalmazása szerint – győzött a végtelen harag és a remény. A harag, amelyet a botrányok sorozatában vergődő Berlusconi kormányzása váltott ki, s a remény, hogy hamarosan újat lehet kezdeni a dél-európai országban. Lehet, hogy hamarabb, mint sokan gondolnák, hiszen a jövő héten a római nemzetgyűlésben bizalmi szavazáson dől majd el, van-e még parlamenti többsége az elmúlt hónapban két ízben is csúfosan leszavazott kabinetnek.

Noha az olasz baloldal már győzelmi tort ül, azt még nem tudni, mi lesz a sorsa a népszavazás kérdéseinek. Különösen égető a referendum húzókérdésének számító atomenergia jövőjének sorsa, hiszen Berlusconi már jó ideje tárgyalt a franciákkal az atomerőművek újraindításáról. Az nyilvánvaló, hogy Fukusima után ebben a kérdésben lehetetlen a választók szimpátiáját megnyerni, arra viszont nem született forgatókönyv, hogy nukleáris reaktorok nélkül miként lehet kielégíteni az olasz ipar növekvő energia-éhségét. Pláne egy olyan időszakban, amikor a líbiai olajszállítások is befagyni látszanak.

Ha az (két héttel ezelőtti) önkormányzati választások pofon volt a jobbközépnek, akkor a referendum eredménye kiütéses győzelemmel ér fel - írta a Corriere della Sera című lap. A Berlusconi család tulajdonában álló jobboldali napilap, az Il Giornale szerint viszont a referendumon az emberek félelme győzött. Tévednek, akik szerint ez egy mellbedöfés volt a kormánynak - írta a szerző. „Az urnákban megbukott a politika” - cikkezett az Il Sole 24 Ore című üzleti újság, amely szerint a népszavazás eredménye „berobbantotta a puskaporos hordót" egy lstagnáló gazdaság keretei között ugyancsak stagnáló politika alatt".

A balközép kötődésű La Reppublica címlapján „Összetört a varázsfuvola" című, a népszavazással foglalkozó vezércikk jelent meg, amelynek írója szerint „az olaszok 20 év után nem követik többé Berlusconi muzsikáját". A vezércikkíró úgy véli, egy „széles körű és tudatos forradalom bontakozik ki, amely miután kiszorította a jobboldalt a nagyobb városokból, felgyorsította a megrekedt, és már minden politikai energiáját felemésztett berlusconizmus végének közeledtét".

„Ki győzött?" - tette fel a költői kérdést a tekintélyes La Stampa. A végtelen harag és a remény győzött, a „mi” oly sok idő után felülkerekedett az „én” felett, polgárok ezrei egyesültek a közösségi hálókon kialakuló új választói csoportokban, amelyek tagjai azért mennek el szavazni, mert egy barátjuk tájékoztatta őket, és nem pedig a párt miatt - fejtette ki a lap elemzője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.